15. srpna 2007 9:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sázkaře zákony moc netrápí

Česká tenistka Lucie Šafářová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká tenistka Lucie Šafářová. | foto: VINCENT THIANČTK

PRAHA Přestože je v České republice internetové sázení zakázané, míří k nám v těchto dnech další z mezinárodních on-line sázkových společností. Interwetten Group, jedna ze tří největších sázkových kanceláří v Evropě, oznámí v pátek oficiálně svůj vstup na český trh.

„Určitě zase podáme trestní oznámení. Z historie těchto oznámení ale můžu říci, že nebyla nikdy účinná,“ popisuje postup ministerstva financí ředitel odboru Státního dozoru nad sázkovými hrami Petr Vrzáň. Všechna oznámení zatím skončila odložením.

Potlačování mezinárodního on-line sázení je problematické hlavně kvůli evropskému právu, které omezování volného trhu v rámci EU zakazuje. Částečně za to ale může i český zákon o loteriích. „V našem loterijním zákonu není exaktně definován pojem internetového sázení,“ vysvětluje mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek, proč se proti nekalé konkurenci společnost právně nebrání.

Nepřehlednou situaci by měl vyřešit nový loterijní zákon, který sice sázení po internetu nedovoluje, ale přesně definuje „dálkové hraní“. Tím pádem by mělo být možné viníky postihnout. „Když zpřístupníte sázení po síti, bude dostupné v každém dětském pokojíčku“, vysvětluje Vrzáň, proč nový zákon, který bude do konce roku předložen vládě, on-line sázení nepovolí.

Proti loterijnímu zákonu se může provinit i ten, kdo služby některé z on-line společností využije. Dopouští se tak přestupku, za který může dostat pokutu až 50 000 korun. I v tomto případě ale loterijní zákon účinný není, nikdo ze sázkařů zatím pokutu platit nemusel.

Už dnes na internetových stránkách v češtině umožňují sázky v korunách velké mezinárodní kanceláře jako Betandwin, Betsson, Betway, Expekt, Gamebrookers, SportingBet nebo Worldbet. Svými aktivitami v Česku se přitom netají. Stejně jako Interwetten Group hodlá sponzorovat FC Viktorii Plzeň, i ostatní kanceláře investují do sportu.

Petra Kyjonková

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC FRÉZAŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz