28. února 2013 12:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sberbank, nebo Sběr baňk? Start ruské banky v Česku kazí spekulant

Pobočka Sberbank v Praze Na Příkopě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobočka Sberbank v Praze Na Příkopě. | foto: Sberbank

PRAHA S posledním únorovým dnem mizí z Česka značka Volksbank a její pobočky se přebarví nazeleno. Rakouskou banku totiž loni převzal ruský gigant Sberbank. Ve čtvrtek byla slavnostně otevřena vlajková pobočka v Praze a banka také spustila nový web. Kdo by ho ale hledal na adrese sberbank.cz, najde jen podivnou prezentaci firmy Sběr baňk.

Stránky jsou na první pohled vytvořeny za účelem blokovat lukrativní doménu a následně ji tuzemské bance prodat. „Zatím uvidíme, jak dopadnou jednání ohledně domény, která se tak trochu maskuje za nás. Je zřejmé, že se jedná o spekulanta,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí banky Lucie Hálová.

„Zvažujeme různé kroky, nicméně pro tuhle chvíli jsme si vybrali jinou doménu SberbankCZ.cz a na tu se nyní soustředíme,“ pokračuje Hálová s tím, že firma dbá na to, aby vystupovala právě pod značkou Sberbank CZ. „Víme, že na to klienty musíme upozorňovat, ale věříme, že si na to postupně zvyknout,“ dodává mluvčí.

Sberbank se tak dostala do podobné situace, jako dříve Telefónica O2. Telefonní operátor musel dlouho inzerovat krkolomnou doménu cz.o2.com a až po třech letech jednání se společností Allstar Group, se jí podařilo doménu o2.cz za nezveřejněnou sumu odkoupit.

Součástí pobočky je i internetová a iPad obslužná zóna.

Součástí pobočky je i internetová a iPad obslužná zóna.

Od 28. února Sberbank zahájila přejmenování všech 23 českých poboček, které potrvá až do podzimu 2013. V ulici Na Příkopě byla ve čtvrtek také otevřena nová „zelená“ vlajková pobočka banky. Zákazníci v ní najdou i internetovou a iPad obslužnou zóna s dotykovými displeji.

Klient má také možnost ihned ocenit služby bankéřů přímo na překážce, či si na ně postěžovat. „Pod značkou Sberbank se chceme stát moderní úspěšnou společností a jedním z nejvýznamnějších hráčů na bankovním trhu ve střední a východní Evropě,“ uvedl na zahájení provozu Libor Holub, předseda představenstva Sberbank CZ.

Sberbank

Největší ruská banka Sberbank začne od 28. února působit v České republice pod svou značkou.

Sberbank loni v únoru převzala rakouskou Volksbank včetně její české sítě. Ta patří mezi menší tuzemské finanční ústavy. Na českém bankovním trhu působila Volksbank od roku 1993, od ledna 1997.

Jediným akcionářem Sberbank CZ je Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni, dceřiná společnost největší ruské bankovní skupiny Sberbank.

mevMartin Nevyhoštěný