22. února 2008 9:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Scenáristé stáli Hollywood miliardy

Hollywood | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hollywood | foto: Reprofoto

NEW YORK Stávka amerických scenáristů po sto dnech skončila. V Los Angeles způsobilo zpomalení zábavního průmyslu ztráty ve výši 2,5 miliardy dolarů. Sami scenáristé přišli o odměny v hodnotě 260 milionů dolarů a ostatní zaměstnanci televizního a filmového průmyslu ztratili téměř dvakrát tolik. Studia naopak ušetřila stejně velkou částku za produkční výdaje. Kdo vlastně na dohodě vydělal?

 „Říkali jsme, že v krátkodobém měřítku nebude mít stávka negativní dopad na CBS Corporation, a teď můžeme potvrdit, že je to pravda,“ řekl Leslie Moonves, ředitel studia CBS Corporation v rozhovoru pro ekonomický server Bloomberg. „Z perspektivy nákladů je ten dopad ve skutečnosti spíš lehce pozitivní.“ Studia nicméně ztratila diváky a teď je budou muset získat zpátky. Ačkoli premiéry několika filmů musely být kvůli stávce odloženy, nejvíce utrpělo televizní vysílání. Podle společnosti Nielson, která monitoruje televizní sledovanost, klesl počet televizních diváků v prvním týdnu vysílací sezony tohoto roku oproti roku 2007 o 21 procent.

Podle výzkumu společnosti Sanford Bernstein klesla sledovanost kvůli poklesu kvality televizního vysílání, kdy studia v průběhu stávky plnila program různými více či méně úspěšnými reality show, na které zpravidla není třeba scénář.

Unie scenáristů považuje za svoji největší výhru změny v odměnách za stahování filmů, epizod a klipů z internetu. Za materiál, který si diváci z internetu mohli stáhnout zdarma, nedostávali autoři až doposud žádný podíl a za placené stahování pouze tři desetiny procenta z hrubých příjmů distributora. Nyní budou autoři za materiál stažený zdarma dostávat dvě procenta z hrubých příjmů a odměna za stažení zpoplatněného materiálu na internetu jim bude zdvojnásobena.

 Šéfové unie scenáristů Patric Verrone a Michael Winship se ve svém prohlášení vyjádřili ve smyslu, že stávka byla hlavně investicí do budoucna: „Ačkoli dohoda asi není ideální a zasloužili bychom si víc, přesto byla naše stávka úspěšná.“ Očekává se totiž, že příjmy ze stahování filmů a televizních epizod by měly do roku 2011 dosáhnout téměř 1,2 miliardy dolarů, přitom ještě donedávna studia hovořila o tom, že podíl z příjmu na internetu scenáristům nikdy nedají, protože internet není výdělečné médium.

 Scenáristé se tedy pomalu vracejí do práce. Los Angeles – kde jsou na příjmech ze zábavního průmyslu závislí jak herci a scenáristé, tak i zaměstnanci od cestovních kanceláří až po cateringové společnosti – si ale tento rok ekonomické stability příliš neužije.
 Unie filmových a televizních herců, která má 120 tisíc členů, má obnovovat svoji smlouvu se studii v -červnu a očekává se, že ani oni nepřijmou podmínky producentů bez boje.
, Lidové noviny

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER SMĚNY okr. Kolín, Nymburk

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 47 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz