20. července 2013 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Schindlerův seznam nabízejí v aukci za 60 milionů korun

Schindlerův seznam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schindlerův seznam | foto: AFP, Šimon

Jedna ze čtyř dosud existujících verzí takzvaného Schindlerova seznamu je nabízena v dražbě s vyvolávací cenou tři miliony dolarů (téměř 60 milionů korun). Na psacím stroji psaný dokument obsahuje jména 801 mužů, které německý průmyslník Oscar Schindler zachránil přes smrtí v koncentračních táborech, uvedla televizní stanice Sky News.

Seznam lze koupit na internetovém aukčním serveru eBay. Aukce končí příští neděli. Seznam sestavovaný společně Schindlerem a jeho účetním Izákem Sternem proslavil po celém světě stejnojmenný film hollywoodského režiséra Stevena Spielberga z roku 1993. Nabízený čtrnáctistránkový exemplář má datum 18. dubna 1945.

Jak uvedli Gary Zimet a Eric Gazin, kteří dokument prodávají jménem blíže neupřesněné osoby, seznam je "absolutně autentický a pochází od rodiny Izáka Sterna, Schindlerova účetního a jeho pravé ruky".

eBay má přilákat zájemce z celého světa

"Očekávám, že dražitelé se objeví až poslední den nebo v posledních pěti či deseti minutách," uvedl Zimet. Jak dodal, rozhodli se seznam vydražit prostřednictvím eBay vzhledem k tomu, že má široký dosah a může přilákat zájemce ze všech koutů světa. Úspěšný dražitel musí být schopný vyzvednout si dokument v Izraeli, poštou totiž zasílán nebude, poznamenala britská televizní stanice.

Schindlerova seznamu vzniklo celkem sedm verzí, z toho čtyři dosud existují. Kromě draženého dokumentu se jeden exemplář nachází v americkém Muzeu holokaustu ve Washingtonu a dva jsou v memoriálu Jad vašem v Jeruzalémě.

ČTK, Lidovky.cz