1. ledna 2009 11:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Schodek rozpočtu? Jen dvacet miliard

Ministr financí Miroslav Kalousek sleduje stínového ministra financí a poslance ČSSD Bohuslava Sobotku na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, kde se hlasovalo o nedůvěře vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek sleduje stínového ministra financí a poslance ČSSD Bohuslava Sobotku na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, kde se hlasovalo o nedůvěře vládě. | foto: ČTK

PRAHA Stát hospodařil nejlépe za posledních 11 let. Rozpočet Česka v loňském roce skončil se schodkem kolem 20 miliard korun, řekl ministr financí Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Jeho rezort přitom původně pro rok 2008 počítal se schodkem 70,8 miliardy korun, který v létě navýšil na 71,3 miliardy korun.

"Rozpočet v roce 2008 skončil s příjmy 1064,5 miliardy korun, výdaje byly 1084 miliardy korun. Schodek je tedy 19,5 miliardy. Ještě se to může o nějakou desetinu změnit, ale platí, že deficit se bude pohybovat těsně kolem 20 miliard korun," řekl Kalousek v rozhovoru, který Hospodářské noviny otisknou ve svém pátečním vydání.

Schodek rozpočtu za loňský rok bude nejnižší od roku 1997, kdy tehdejší vláda Václava Klause hospodařila s deficitem 15,7 miliardy korun.

Kalousek: Mohou za to reformy
Celkový poměr deficitu veřejných financí k hrubému domácímu produktu klesl na 1,2 procenta. Znamená to, že Česko v loňském roce pohodlně splnilo zásadní podmínku pro přijetí eura: mít schodek veřejných rozpočtů pod třemi procenty.

Oproti původnímu návrhu rozpočtu na loňský rok, který počítal s příjmy 1036,5 miliardy korun a výdaji 1107,3 miliardy korun, vláda nakonec víc vybrala na daních a pojistném. Zároveň také méně utratila za některé dávky.

"Schodek rozpočtu je nižší hlavně díky reformám na výdajové straně. Pokud bychom žádné reformy neudělali, tak by byl deficit minimálně o 50 miliard (korun) vyšší. I když je pravda, že i příjmy se nám podařilo naplnit o něco lépe, než bylo plánováno," uvedl Kalousek.

Pro letošní rok ministerstvo financí naplánovalo státní rozpočet s deficitem 38,1 miliardy korun. Podle kritiků rozpočet počítá s příliš optimistickým růstem ekonomiky. Náměstek ministra financí Eduard Janota nedávno uvedl, že deficit státního rozpočtu by letos neměl překročit 50 až 60 miliard korun, pokud by se ekonomický růst pohyboval v rozmezí dvě až 2,5 procenta.

Pokud by tempo hospodářského růstu bylo slabší, situace by mohla být komplikovanější. Pesimistický scénář je někde kolem 70 miliard korun. Kalousek nevylučuje kvůli nižšímu růstu ekonomiky ještě další škrty ve výdajích jednotlivých ministerstev.

Lidovky.cz