1. listopadu 2010 14:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Schodek státního rozpočtu se snížil, růst ekonomiky naopak stoupl

Na města v České republice doléhá světová finanční krize. Musejí proto počítat s finančním deficitem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na města v České republice doléhá světová finanční krize. Musejí proto počítat s finančním deficitem. | foto: Shutterstock

PRAHA Schodek státního rozpočtu ke konci října klesl na 96,7 miliardy korun oproti zářijovým 99,6 miliardám. Ekonomika letos poroste o 2,2%, příští rok o 2%.

Agenturu o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Loni za stejné období vykázal státní rozpočet deficit 138,1 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun a podle nedávného vyjádření MF bude schodek letos dodržen.

V samotném říjnu skončilo hospodaření státu s přebytkem 2,8 miliardy korun, zatímco loni v říjnu měl rozpočet schodek téměř 51 miliard korun. Výsledek rozpočtu ke konci října podle MF ovlivnily nižší výdaje, což souvisí mimo jiné i s převodem zálohy obcím a krajům na přímé náklady škol na čtvrté čtvrtletí. Letos se totiž tato platba uskutečnila již v září, zatímco loni až v říjnu.

Celkové výdaje státu v meziročním srovnání klesly ke konci října o 16,7 miliardy korun na 931,2 miliardy korun. Příjmy rozpočtu ke konci října stouply meziročně o skoro 25 miliard korun na 834,5 miliardy korun.

Odhad růstu ekonomiky
Ministerstvo financí zlepšilo pro letošní rok odhad růstu české ekonomiky na 2,2 procenta z předchozích 1,6 procenta. Pro příští rok naopak úřad odhad růstu ekonomiky zhoršil na dvě procenta z dříve odhadovaných 2,3 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněné nové makroekonomické predikce MF. Loni česká ekonomika klesla o 4,1 procenta.

"Z prognózy vyplývá, že nedojde k ohrožení pro příští rok stanoveného deficitu veřejných financí ve výši 4,6 procenta. Nové odhady mají totiž na vývoj daňových příjmů naprosto zanedbatelný vliv," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Pro rok 2012 počítá MF s růstem hrubého domácího produktu o 3,2 procenta. V roce 2013, kdy by měl podle plánů klesnout deficit veřejných financí na 2,9 procenta HDP, by ekonomika měla růst o 3,8 procenta.

Česká národní banka podle srpnové prognózy odhaduje růst tuzemské ekonomiky letos na 1,6 procenta. Pro příští rok předpovídá zlepšení na 1,8 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?