21. června 2011 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sedm eur na hodinu: Němci vábí na letní brigády

Servírka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Servírka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Osmnáctiletá studentka Štěpánka Vomočilová už před měsícem marně hledala letní brigádu na prázdniny. „Snažila jsem se najít si v Praze nějaké místo v administrativě,“ říká středoškolačka z Královéhradecka. Hledala sice podle rad personalistů, ovšem marně.

Pro ni a pro tisíce dalších českých studentů se ale otvírá naděje za hranicemi: v Rakousku, Německu a Švýcarsku už pár týdnů Češi nepotřebují pracovní povolení, a odpadá jim tak nezáživně složitá administrativa.

INFOGRAFIKA:

A nabídka dobře placených míst na léto je tam velká. Například sezonní číšník si může přijít na zhruba sedm eur (170 korun) za hodinu.

Nejvíce nabídek volných míst v zahraničí je hlavně v cestovním ruchu, poptávka je ale i po pomocných silách na stavby či na sběr ovoce.

Anketa

Vyrazili byste na letní brigádu do ciziny?

Ano, uvažuji o tom 653
Ne, doma jsou možnosti srovnatelné 109
Preferuji stálý pracovní poměr 110
Brání mi jazyková bariéra 345

V Česku je už pár let brigád zoufale málo. "Nabídka sezonních prací kopíruje ekonomickou situaci. Ani krátkodobá místa zaměstnavatelé stále ještě neotevírají," vysvětluje Renáta Šťastná z personální společnosti Axial Personnel Agency.

Namísto dříve běžných záskoků za dovolené, které firmy nabízely právě studentům, dnes musejí práci i za své kolegy zvládnout stálí zaměstnanci.

Hledá se pomocný personál
Kdo se letního přivýdělku vzdát nechce, bude se muset poohlédnout po práci třeba v Německu nebo Rakousku. Na sezonní či krátkodobé pozice tam sice mohli studenti nastoupit už dříve, ale letos poprvé odpadá složité papírování a administrativa. Už totiž není potřeba pracovní povolení, celý proces se tak velmi zjednodušil.

A hlavní výhoda? Volných míst je dost. "Nejčastější krátkodobé pracovní příležitosti jsou v hotelnictví a gastronomii," říká Johann Braun z úřadu práce v bavorském Chamu.

Také v Rakousku je právě cestovní ruch oblastí, kde je v létě nejvíce krátkodobých pracovních nabídek. Hlavní podmínkou pro uchazeče ale je alespoň komunikativní znalost němčiny.

Na dobu neurčitou
Především v příhraničí už první studenti možnosti brigád v zahraničí zjišťují. "Samozřejmě jsme zaznamenali i zvýšený zájem o prázdninové brigády do německy mluvících zemí," říká Libor Šimánek, poradce Evropské služby zaměstnanosti EURES v Českých Budějovicích.

Ačkoli výdělky jsou v Německu a Rakousku vyšší, vyplatí se tam pracovat hlavně těm, kteří mají možnost dojíždět nebo najdou levné ubytování.

Jak doplňuje Petra Kunzová z úřadu práce ve Weidenu, na rozdíl od dlouhodobých míst je lepší hledat letní brigády přímo u konkrétních podniků nebo na specializovaných stránkách. Německé úřady práce mají ve svých nabídkách hlavně poměry na dobu neurčitou.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!