15. března 2013 15:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sedm kroků proti nezaměstnanosti. První krok: podpora neziskovek

Úřad práce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Dvojitou pomoc si ministerstvo práce slibuje od příspěvků na společensky účelné práce: vzniknou nová pracovní místa a ulehčí se obcím i neziskovým organizacím. Vedle toho resort Ludmily Müllerové představil dalších šest kroků, které mají snížit rekordní nezaměstnanost v Česku.

Do oranžové vesty mě nikdo nenavlékne, rozhodla se Jana z Moravských Bojkovic. Poté, co její živnost nedávno po devíti letech fungování položila krize, skončila podnikatelka na úřadu práce. Nabídka zaměstnání ani rekvalifikační kurz ovšem nepřišly.

Místo toho jí přistála ve schránce obsílka z „pracáku“: „Pokud chcete dál pobírat 3600 korun životního minima, musíte odpracovat 80 hodin měsíčně pro město.“

Plány ministerstva na boj s nezaměstnaností.

Plány ministerstva na boj s nezaměstnaností.

Reflexní vestu a vozík na odpadky si měla vyzvednout na obecním úřadě. Žádnou jinou alternativu jí nikdo v rámci takzvané veřejné služby, která se stala pro lidi bez práce povinnou, nenabídl.

V neziskovce nově se ziskem

Službu v neziskovce si Jana vydupala až poté, co se do případu vložil ombudsman Pavel Varvařovský. To vše je případ z loňského léta. Příště už by se nic podobného stát nemělo, slibuje ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Veřejnou službu si nezaměstnaný bude moci „odkroutit“ právě v neziskovce. Navíc za to dostane mzdu. „Neziskovka si zažádá o dotaci na úřadu práce a pak se vytvoří patřičné místo. Na každého takového zaměstnance dostane až patnáct tisíc korun měsíčně od státu,“ popsal novinku Chlopčík.  Příspěvky budou moci pobírat také obce nebo organizace, které nabízejí sociální služby.

Nezaměstnanost v Česku za rok 2012

Nezaměstnanost v Česku za rok 2012

Ministerstvo tím prakticky zabije dvě mouchy jednou ranou. Neziskovkám, které si stěžují na prázdné pokladny, pošle alespoň příspěvek na nové „dobrovolníky“. Nezaměstnaným pak pomůže získat uplatnění a mzdu.

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…