10. října 2008 8:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Šéf belgické centrální banky „zavařil“ majiteli ČSOB

Banka ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka ČSOB | foto: Lidové noviny

PRAHA Majitelé belgického finančního domu KBC, který ovládá českou banku ČSOB, čelí zprávám o potížích. Včera se dokonce musela KBC před veřejností zastat belgická centrální banka.

Akcie KBC v posledních dnech prudce oslabovaly. Vše odstartoval v úterý guvernér belgické národní banky Guy Quaden, který na slyšení před parlamentním výborem uvedl, že do problémů by se v následujících dnech mohly dostat i dosud zdravé banky. Jeho vyjádření vystrašilo investory, kteří cenu akcií KBC hned v úterý poslali dolů o patnáct procent a ve středu cena cenných papírů největší belgické finanční skupiny spadla o dalších deset procent. Také belgická média začala spekulovat, že po pádu bank Fortis a Dexia je teď na řadě KBC.

 Centrální banka proto včera musela vydat prohlášení, v němž belgickou veřejnost uklidňuje. „Guvernér národní banky by rád vyjasnil, že v odpovědi (před parlamentní komisí – pozn. redakce) chtěl zdůraznit vážnost mezinárodní situace a současnou iracionalitu na finančních trzích. Rozhodně neměl na mysli žádnou konkrétní banku,“ stojí v prohlášení, podle nějž „některá média guvernérovo prohlášení dezinterpretovala“. Akcie KBC však včera stejně oslabily o 5,24 procenta.
, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.