Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Šéf Hyundai propuštěn na kauci

Šéf Hyundai Čong Mong-Ku podezřelý z korupce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Hyundai Čong Mong-Ku podezřelý z korupce. | foto: ČTK

Soul  Šéf největší korejské automobilky Hyundai Motor Čong Mong-ku byl dnes na kauci propuštěn z vazby, kde pobýval dva měsíce pro obvinění z vytváření tajných fondů. Jeho propuštění by mělo opět oživit pozastavené přípravy nových investic, včetně výstavby závodu v České republice.

Soud v Soulu stanovil kauci na jednu miliardu wonů (23,5 milionu korun). Po propuštění byl osmašedesátiletý Čong převezen na lékařskou prohlídku do nemocnice. Šéf Hyundai trpí vysokým tlakem, problémy s dýcháním a závratěmi, v nemocnici však nepobude dlouho, řekl mluvčí firmy Jake Jang.

Soud dnes schválil žádost o kauci. "Soud dospěl k závěru, že po dokončeném vyšetřování ostatních lidí zapojených do případu zmizely obavy z toho, že by obviněný uprchl a ničil důkazy," řekl mluvčí soudu.

Dalšími důvody soudu byly ohledy na Čongovo zdraví a možné negativní dopady jeho absence na jihokorejskou ekonomiku. "Vzali jsme v úvahu, že jeho zadržení by mohlo způsobit vakuum v řízení firmy a mít negativní dopad na ekonomiku země," uvedl soud.

Šéf Hyundai Motor je obžalován ze zpronevěry firemních peněz a zneužití důvěry. Za vinu se mu klade především to, že z peněz firmy převedl více než 100 miliard wonů přes dceřiné firmy do různých tajných fondů, které měly financovat korupci vlivných úředníků.

Čong již u soudu, který začal tento měsíc, přiznal svůj díl viny na tajných fondech. Za propuštění z vazby a shovívavost vůči němu se po Čongově zatčení přimlouvali zástupci celého korejského automobilového průmyslu.

Mluvčí Hyundai sdělil, že nyní se budou moci opět rozběhnout naplánované investiční projekty, s jejichž pomocí chce dosud šestý největší výrobce do roku 2010 proniknout mezi pětku předních automobilek světa. Jedním z těchto projektů je výstavba továrny Hyundai v Nošovicích v Moravskoslezském kraji za více než miliardu eur a s předpokládanou produkcí až 300.000 vozů ročně.

Kvůli zatčení Čonga muselo být slavnostní zahájení stavby odloženo na neurčito. Čong byl propuštěn právě v době, kdy vrcholí každoroční čtyřdenní stávka odborových zaměstnanců Hyundai za vyšší mzdy. Vedení firmy dalo odborům najevo, že v nepřítomnosti svého šéfa nemůže rozhodovat o zásadních věcech, včetně mezd na další rok. Odboráři, kteří si loni vybojovali přilepšení o 6,9 procenta, nyní požadují zvýšení mezd o 9,1 procenta.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?