Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Šéf italské centrální banky rezignoval

Guvernér italské centrální banky Antonio Fazio rezignoval. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Guvernér italské centrální banky Antonio Fazio rezignoval. | foto: REMO CASILLIAFP

ŘÍM Itálie si musí najít nového šéfa centrální banky. Guvernér Antonio Fazio (69), který je podezřelý ze zneužití pravomocí, totiž pod rostoucím tlakem kritiky doma i v zahraničí rezignoval.

Vedení banky zatím převezme generální ředitel Vincenzo Desario, který je druhým nejvyšším činitelem ústavu.

Fazio je podezřelý, že bránil zahraničním finančním ústavům ve snaze převzít některé italské banky. Existují nahrávky, které Fazia usvědčují, že byl až příliš nakloněn šéfům domácích bank, a dokonce se objevilo podezření, že od některých šéfů bank přijímal drahé dary. Agentura AP již dříve informovala o jeho důvěrných vztazích s ředitelem ústavu Banca Popolare Italiana Gianpierem Fioranim.

Fazio stál v čele centrální banky od roku 1993. Výzvy k rezignaci do poslední chvíle ingnoroval. Jeho pozici posilovalo, že guvernér je prakticky neodvolatelný a jeho mandát je vnímán jako doživotní.

"Dal si s tím sice na čas, ale pro nás Italy je to i tak překvapivé," prohlásil manažer investiční společnosti Optima Massimiliano Magistroni. Připouští ale, že kdyby se něco podobného stalo v jiné zemi, šéf centrální banky by se vzdal funkce už dávno. "Na důvěryhodnosti jsme ztratili 100 bodů, a teď jich zpět získáme možná deset," řekl.

Odstoupení Fazia není příliš překvapivé pro italské politiky. Ministr hospodářství a financí Giulio Tremonti totiž slíbil, že do konce tohoto týdne prosadí zvláštní zákon, který umožní, aby vláda mohla guvernéra odvolat, pokud situaci nevyřeší samotná centrální banka.

Guvernér byl pod tlatem od léta
Skandál se naplno rozhořel v létě, kdy nizozemská banka ABN Amro zahájila boj o převzetí italské banky Antonveneta. O tu měla zájem také italská banka Popolare Italiana Scarl, a právě Fazio zřejmě sehrál klíčovou roli v tom, že pro ABN Amro se bitva stala tvrdým oříškem. Prokuratura v Miláně má podezření, že Fazio se na
této transakci dokonce osobně obohatil. Guvernér veškerá podezření vždy odmítal.

Italská policie před týdnem zatkla bývalého ředitele banky Popolare Italiana Gianpiera Fioraniho. Zatím poslední výslech se konal v neděli a podle agentury AP musel Fiorani čelit otázkám vyšetřovatelů asi deset hodin. Minulý týden byli zatčeni i další italští bankéři, většinou také kvůli vztahům s Faziem.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.