7. května 2012 10:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sehnat letní brigádu není jednoduché. Největší šance máte v Praze

Mladí lidé - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí lidé - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Studenti budou mít letos těžší sehnat letní brigádu. Ve všech regionech kromě Prahy se počet nabídek pracovních agentur i firem oproti minulým letem snížil. Brigádníci mají největší šanci najít práci v zemědělství, při pouličním prodeji nebo při pomocných manuálních a administrativních pracích. Vyplynulo to z ankety ČTK.

V Praze je situace oproti jiným krajům příznivá, firmy zde hledají tisíce brigádníků a poptávka po nich vrcholí právě teď v květnu. "Nyní již začala špička poptávky po brigádnících na letní období, která vyvrcholí během května," uvedl Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC.

V dubnu registrovali v hlavním městě téměř 2500 brigádnických pozic, v květnu má toto číslo vzrůst až na 3500. Například ve Středočeském kraji je ale nabídka letních brigád téměř nulová.

ČTĚTE TAKÉ:

Špatné vyhlídky na letní práci majít i mladí v Libereckém, Ústeckém, Moravskoslezském nebo Karlovarském kraji. Nezaměstnanost na Karlovarsku dosahuje téměř deseti procent a problém se sháněním práce tu mají i lidé registrovaní na úřadech práce. Počet brigádnických míst v regionu je velmi omezený a obvykle má šanci pouze ten, kdo si brigádu hledá několik měsíců dopředu nebo se už dříve někde osvědčil.

Aktivista Greenpeace, nebo pouliční prodejce?

Stejnou nebo menší nabídku brigádnických míst než loni před létem hlásí pracovní agentury z Plzeňska. Proti době před krizí, tedy rokem 2008, jsou na desetině. Na Pardubicku mezi nabídkami letních brigád převažuje pouliční prodej a propagace. Studenti se tak o prázdninách můžou stát aktivisty Greenpeace i prodejci upomínkových předmětů pro neziskové organizace. Jiné pozice ale najdou jen těžko. Můžou se zkusit uplatnit jako telefonní operátoři nebo pomáhat na dětských táborech. Na jihu Čech mají největší šanci v cestovním ruchu a gastronomii, v Královéhradeckém kraji u ovocnářů.

Na Vysočině už mají firmy obsazeno

Na Vysočině už mají mladí lidé už teď smůlu.  Většina firem už letní brigády obsadila. Přednostně na ně přijímají děti zaměstnanců a osvědčené brigádníky. Na jižní Moravě budou firmy hledat brigádníky na poslední chvíli. Podle zástupců pracovních a poradenských agentur z Olomoucka zaměstnavatelé začnou poptávat brigádníky až v červnu.Zřejmě nejvíc pracovníků nabere společnost Student Agency pro webový portál dovolena.cz.

Za hodinu práce si brigádníci většinou vydělají 60 až 150 korun hrubého. Nejlépe ohodnoceni jsou prodejci, jejich výdělek ale často závisí na výkonu. Lepší výdělek mají i brigádníci se znalostí práce na počítači nebo angličtinou. Nejmenších odměn se studenti dočkají za úklid nebo pomocné práce.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, rkaŠárka Bláhová

Najdete na Lidovky.cz