17. ledna 2012 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sekal jsem trávu, přišel jsem o prsty... Sněžilo, zjistila pojišťovna

Obvaz (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obvaz (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Jako každý rok loni čelily pojišťovny více či méně sofistikovaným pokusům o podvod, některé snahy neoprávněně se na nich přiživit spíše vyvolají úsměv na rtech. Třeba příběh, kdy se muž pokusil dodatečně zpeněžit dva useklé prsty.

Ten případ byl podezřelý hned od začátku. Když sjednával úrazové pojištění, nebyl muž zjevně ve své kůži, jednu ruku úzkostlivě schovával.

Uběhlo jen několik dní a nový pojištěnec už se hlásil na lince call centra, kde operátorce do posledního detailu popsal, jak při sekání trávy přišel o dva prsty. V sekačce prý uvízla větev, když se jí snažil vyndat, stroj náhle spustil a čepele mu způsobily ošklivé zranění.

ČTĚTE TAKÉ:


Pojišťovně nedalo příliš práce, aby na jeho příběhu objevila “menší“ trhliny. Předně: podezření budila příliš krátká doba mezi uzavřením smlouvy a zraněním, detektivové z pojišťovny pak navíc zjistili, že v době, kdy měl podvodník sekat trávu, byla hluboká noc a zrovna napadlo deset centimetrů sněhu.

Výtečník nakonec přiznal, že když štípal dříví, mezi polínky skončily i dva jeho prsty. Pohotový kamarád mu poradil, ať se dodatečně pojistí, ze zranění pak alespoň něco vytříská. Muž se hned  druhý den vydal do pojišťovny s pečlivě ukrytou rukou a dopředu vymyšleným plánem.

Kdo to dupal: opilec nebo rozzuřený kamzík?

Bujná fantazie se nevyplatila ani dalšímu koumákovi. Na dovolené v Tatrách se značně společensky unavený rozhodl pro divokého “kozáčka“. Jako parket pro tanec zvolil střechu vlastního auta. Když se potom druhý den probral z alkoholového opojení, noční nápad se mu již zjevně tolik nezamlouval a rychle začal vymýšlet příběh, aby se z nepříjemné šlamastyky dostal. Kocovina z noční pitky nicméně zapříčinila, že výsledek není zrovna vrcholem konspiračních dovedností.

Kamzík - ilustrační foto

Posuďte sami: do pojišťovny přišel mladík s napínavým příběhem, v němž se divokému kamzíkovi na parkovišti před hotelem připletlo pod kopyta právě jeho vozidlo. Rozzuřené zvíře prý dalo střeše auta co proto a celou ji podupalo. Báchorka překvapivě nezabrala a detektivové pojišťovny rychle došli k závěru, že o toto drama se muž bude muset podělit i s policií.  

"Podnikatelka" z parkoviště

V roce 2011 se však činily i ženy, jedna starší si z pojistných podvodů na čas udělala slušně fungující živnost, místem jejího “podnikání“ se stalo parkoviště. Stačilo málo: sednout si na chodník za odstavené auto do slepého úhlu a čekat. Když se nebohý řidič chystal odjet, zezadu se vynořila žena s vymyšlenou pohádkou, že do ní dotyčný nacouval. Vzhledem k tomu, že mazaná dáma měla kvůli předchozímu zranění skutečně šrámy na obličeji, podvod jí několikrát prošel.

parkoviště - ilustrační foto

Jedné z postižených řidiček se ovšem celá věc nezdála a se svým podezřením se obrátila na likvidátora pojišťovny. Co se přesně stalo? I přes to, že si nárazu nebyla vědoma, odvezla “zraněnou“ k lékaři a policii nechala své telefonní číslo. Za pár dní zůstala v šoku nad lékařskou zprávou, podle níž měla “sražené“ způsobit otřes mozku, poranění páteře a zhmoždění v obličeji.

Povolaní vyšetřovatelé však zjistili, že údajná oběť je nezaměstnaná a její jméno se objevilo u dalších odškodnění po nejrůznějších úrazech, které jí způsobil někdo třetí. Jejich podezření potom potvrdil obyvatel domu poblíž parkoviště, kde prý žena vysedávala na chodníku za auty příliš často.

Srst ze smetáku

Velké oblibě se loni u podvodníků těšily i údajné bouračky kvůli zvěři. Klient si například zdarma nechal rozšířit havarijní pojištění o krytí rizika střetu se zvěří a co čert nechtěl, brzy po tom "trefil" srnu, tedy podle verze pro pojišťovnu.

Laboratorní rozbor později zjistil, že “srnčí“ chlupy ve skutečnosti pochází z obchodu s rybářskými potřebami, kde se používají na vázání mušek pro sportovní rybolov. V podobném případu jiný drzoun dokonce použil štětiny ze smetáku. Oba podvodníci se nakonec pod tíhou důkazů sesypali a přiznali, že nehody naaranžovali.

Srna, ilustrační foto

ogoOndřej Golis, nevJan Nevyhoštěný