23. února 2016 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Selfie místo pinu. Češi zaplatí od léta s pomocí identifikace obličeje

Selfie. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Selfie. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Selfie fotky, tedy fotografický autoportrét, můžou mít využití. Půjde s nimi totiž platit. Od léta plánuje využívat selfie, respektive rozpoznání obličeje, k autorizaci plateb karetní společnost MasterCard.

Mezi čtrnácti zeměmi, kde by se služba měla objevit, by mohlo být i Česko. Záležet ale bude zájmu samotných klientů.

„V Evropě experimentujeme s takzvanou selfie autentikací pomocí fotografie obličeje. Jsme připraveni uvést tuto metodu i v Česku do peněženky InCard MasterPass, a to v závislosti na oblíbenosti a úspěšnosti v testech. Nejdříve to bude v létě tohoto roku, avšak termín záleží na výsledcích pilotního testu.“ říká Miroslav Lukeš, šéf MasterCard Europe pro Česko, Slovensko a Rakousko.

Primárně uvažujeme o Česku a Slovensku – update peněženky by proběhl v obou zemích. Rakousko by bylo až v další vlně,“ dodává Lukeš.

Pokud klienti nebudou mít zájem, bude spuštění odloženo až na příští rok a klienti si budou muset vystačit s autorizací plateb na internetu jen pomocí otisku prstu.

Snahy společnosti zjednodušit lidem placení má přitom praktické opodstatnění. Celosvětově zapomíná alespoň jednou týdně hesla, zejména do internetových obchodů, více než polovina lidí. Jejich resetováním pak tráví více než deset minut.

Biometrická autentikace je jednodušší a také bezpečnější. Lidé si totiž nemusí heslo nikam psát či si ho pamatovat.

vlkVojtěch Wolf