Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sen o vlastním bydlení se rozplývá. Skoro třetina třicátníků na něj nedosáhne

Rodinný dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinný dům. | foto: Shutterstock

PRAHA Kvůli skokovému růstu cen nemovitostí a ztíženému přístupu k hypotékám na vlastní bydlení nedosáhne skoro třetina třicátníků. Přitom tito lidé mezi 30 a 39 lety jsou na tom finančně výrazně lépe než před pár lety. Alespoň se tak cítí.

Podle průzkumu UniCredit Bank dnes téměř každý druhý třicátník uvádí, že mu z výplaty zbývá dost, aby si mohl nakoupit, co potřebuje, a ještě si něco ušetřil.

„Před dvěma lety to přitom tvrdila jen necelá třetina z nich,“ konstatuje Petr Plocek, tiskový mluvčí banky.

Ostatně aktuální situace je obyvatelům Česka více než nakloněná. Ekonomika roste meziročním tempem kolem 4,5 procenta, mzdy se reálně zvedly v poslední čtvrtletí o více než pět procent, v zemi panuje rekordně nízká nezaměstnanost a firmy jen těžko hledají nové zaměstnance.

Navzdory optimistickým hospodářským statistikám řada tuzemských třicátníků zjišťuje, že jejich sen o brzkém pořízení vlastního bydlení se zvolna rozplývá. A to především ze dvou důvodů: kvůli rychlému zdražování nemovitostí a zpřísnění požadavků České národní banky na poskytování hypoték.

Rozdělení hypoték podle věku

Ta dnes požaduje, aby zájemci o hypoteční úvěr měli přinejmenším desetinu hodnoty nemovitosti zajištěnu z vlastních zdrojů. A ti, kdo usilují o lepší úrok, by měli být schopni sami uhradit dokonce alespoň pětinu.

„Největší překážkou pro mladší ročníky při nákupu nemovitosti je jednoznačně nárůst cen nemovitostí. Do toho vstupují požadavky ČNB na vlastní zdroje. To určitě zasáhlo určitou skupinu třicátníků, především těch s nižšími příjmy,“ potvrzuje Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance.

Podle průzkumu UniCredit si hypotéku nemůže dovolit 30 procent dotázaných třicátníků. Horší dostupnost úvěrů na bydlení pro lidi ve středním věku přitom ukazují i data společnosti Golem Finance. Podle nich v roce 2015, tedy před tím, než ČNB začala se zpřísňováním dostupnosti hypoték, tvořil podíl lidí do 39 let u nově poskytnutých hypoték asi 49 procent, u těch mezi 40 a 49 lety necelých 46 procent.

Letos pak podíl nových hypoték u mladších ročníků o jeden procentní bod klesl, zatímco u čtyřicátníků naopak o zhruba čtyři body vzrostl.

Přestože si třicátníci oproti minulosti platově polepšili, ceny nemovitostí rostou rychleji než jejich příjmy. „Skokově rostou od roku 2013. Pozemky v průměru ročně zdražovaly okolo pěti procent, byty v průměru pak mezi šesti a sedmi procenty. V posledním roce dokonce o deset procent,“ vypočítává Ostatek. „Za čtyři roky tak mohly zdražit byty až o 25 procent. Platy se za tuto dobu o čtvrtinu nezvedly ani náhodou,“ dodal.

Nájemní stigma

Navíc Češi ve středním věku hypotéku považují za výhodnější řešení vlastního bydlení než dlouhodobé pronájmy.

„Velkou změnou u současných třicátníku je fakt, že bydlení vnímají jako komoditu. Už vlastní byt nevnímají jako místo, kde stráví zbytek života. Chápou, že díky hypotékám mohou časem koupit větší bydlení, nebo se přestěhovat,“ vysvětluje Jiří Paták, výkonný ředitel finančního portálu Chytrý Honza.

„Zajímavé je, že na rozdíl od třicátníků v západní Evropě stále vnímají nájemní bydlení jako stigma. Kdo nebydlí ve vlastním, má v jejich očích handicap.“

Situace na trhu s hypotékami.
Za kolik banky půjčují na bydlení.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...