9. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Z 60 korun byl dluh 12 tisíc. Teď se to má změnit

Dluhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhy | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Třicetiletý podnikatel Dušan N. z Brna nezaplatil v dobách svých studií 60 korun za upomínku v knihovně. Na dluh zapomněl. Po šesti letech našel ve schránce dopis od exekutora. Místo 60 korun měl ale zaplatit 12 tisíc.

Právě to už by ale od podzimu nemělo být možné. Za několik měsíců by totiž měla začít platit novela občanského soudního řádu a exekučního řádu, která exekutorům omezí pravomoce.

„Čtení novely občanského soudního řádu proběhlo 13. června a návrh zákona byl schválen,“ potvrzuje mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá. Novelou se ještě bude 9. července zabývat ústavněprávní výbor Senátu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud ji schválí, bude to pro dlužníky dobrá zpráva – sníží se jim výrazně náklady na exekuci. Novela totiž nově stanoví limit nákladů na jednu cestu exekutora.

Jde jen o formulování toho, co již funguje, tvrdí exekutoři

Takové opatření by mělo podle odborníků zabránit situacím, kdy si exekutor z Ostravy naúčtuje za exekuci v Liberci tisíce korun navíc. „Toto opatření znamená, že exekutoři již nebudou moci dlužníkovi účtovat jízdné za úkony vykonané za hranicemi kraje, v němž mají sídlo, nýbrž jen cestu v rámci regionu, kde mají sídlo,“ vysvětluje soudní exekutor Tomáš Vrána z exekutorského úřadu v Přerově. 

„Věřitel si i nadále bude moci vybrat jakéhokoliv exekutora z celé země, musí ale počítat s tím, že rozdíl v navýšení cestovních výdajů mu uhradí ze svého, dodává.

„V tomto případě se jedná jen o explicitní formulování toho, co už normálně funguje,“ říká mluvčí exekutorské komory Petra Báčová a její slova potvrzuje i prezident exekutorů Jiří Prošek.

„Ministerstvo spravedlnosti chce zavést strop, aby částka náhodou nepřevýšila snesitelnou hranici. To se ale neděje ani v současné době. Na druhou stranu historky o tom, kterak se exekutoři obohacují na cestovném, patří mezi velmi živé mýty a budeme jen rádi, když se je podaří definitivně odstranit,“ tvrdí Prošek.

V jaké výši ale limit pro exekutory bude, není zatím podle ministerstva spravedlnosti jasné.

Dlužník bude muset dostat předžalobní výzvu

Další změnou, kterou by měla novela občanského soudního řádu a exekučního řádu přinést, je zavedení takzvané předžalobní výzvy.

Ta by měla zamezit případům, kdy se člověk o tom, že dluží například za upomínku v knihovně, dozví až ve chvíli, kdy u něj zaklepe exekutor.

Díky předžalobní výzvě by totiž věřitel musel dlužníka kontaktovat ještě před podáním návrhu na zahájení exekučního řízení a vyzvat ho, aby dlužnou částku během 7 dní zaplatil. Pokud by tak exekutor neučinil, nebyla by mu přiznána náhrada nákladů řízení. „Tato změna je jednoznačně ve prospěch dlužníka. Ten bude mít díky této úpravě dostatečný časový prostor pro to, aby svoji povinnost splnil dobrovolně,“ vysvětluje Hrubá.