Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Senátoři podpořili zákon, který urychlí konkurzy

Senát - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senát - ilustrační foto. | foto: David PortLidové noviny

PRAHA Česko zřejmě bude mít od poloviny příštího roku zákon, který pomůže řešit úpadky firem i jednotlivců. Senátoři beze změn schválili předlohu insolvenčního zákona.

Nově zavádí také osobní bankroty pro předlužené lidi a nabízí možnosti jejich oddlužení mimo exekuční režim. Zákon nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus.

Oddlužení se týká občanů, kteří přestanou zvládat splácení hypotéky nebo jiných dluhů. Tito neplatiči by podle návrhu měli mít dvě možnosti. První počítá s tím, že se dohodnou s bankou a soudem na až pětiletém splátkovém kalendáři, při kterém si ponechají jen životní minimum, ale zůstane jim jejich majetek.

Druhou možností by bylo ponechání příjmů, ale prodej majetku dlužníka. Varianta jednorázového oddlužení bude možná i u firem a společností, splátky by ale mohli využít jen jednotlivci. 

O možnost oddlužení bude rozhodovat soud, který musí zvážit, zda obdrží nezajištění věřitelé alespoň 30 procent svých pohledávek. Po splnění podmínek oddlužení sice soud dlužníka zbývajících závazků zbaví, to se však netýká peněžitých a jiných majetkových trestů za úmyslné trestné činy a závazků k náhradě škody způsobené úmyslným porušením zákona.

Nový zákon má přinést také výrazně lepší postavení věřitelům. Konkurzy by již neměly téměř automaticky končit likvidací problémového podniku, ale umožní i reorganizaci, či prodej firmy, jak je tomu v jiných zemích Evropy či v USA. To může přinést záchranu pracovních míst i vyšší výnos pro věřitele.

Odrazit by se to mělo i ve větší ochotě bank půjčovat peníze malým a středním podnikům.
Schválení normy podle jejích tvůrců změní vnímání Česka jako země s jedním z nejhorších úpadkových práv v Evropě i na světě.

Konkurzy trvají příliš dlouho, jejich výtěžnost je nízká a systém umožňuje korupci, převažuje
likvidační forma nad sanační. Terčem kritiky je také nedostatečný vliv věřitelů na volbu způsobu řešení úpadku a na výběr správce konkurzní podstaty. Nově věřitelé budou moci odvolat konkurzního správce zvoleného soudem a jmenovat nového.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Senát chce jiný zdroj peněz pro výplatu příspěvku OSVČ i s.r.o | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Senát chce jiný zdroj peněz pro výplatu příspěvku OSVČ i s.r.o | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Senát chce jiný zdroj peněz pro výplatu příspěvku OSVČ i s.r.o | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!