24. února 2009 21:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sestra Moravia Energo dodává elektřinu

Elektřina (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (Ilustrační foto) |

OSTRAVA/PRAHA Společnost Bicorn, která je sesterskou firmou Moravia Energo, dodává elektrickou energii svým zhruba osmi tisícům odběratelům bez omezení. Na trhu s elektřinou obchoduje samostatně a současná platební neschopnost Moravia Energo ji neohrožuje.

Podle ředitele Břetislava Novosada není firma závislá na dodávkách elektřiny od Moravia Energo, ačkoli obě patří do impéria miliardáře Tomáše Chrenka.

Právě Moravia Energo, které chybějí peníze na zálohové placení dodávek, už nemůže s elektřinou obchodovat.

Pražská firma Bicorn, která má pobočku v Ostravě, dodává elektřinu třetím rokem především malým firmám, živnostníkům a domácnostem. Stejně jako Moravia Energo patří společnosti Enias z Chrenkova impéria.

"Na trhu s elektřinou ale obchodujeme samostatně," řekl Novosad. Kde elektřinu nakupují, ale odmítl sdělit. Podle mluvčí společnosti ČEZ Evy Novákové není Bicorn "subjektem velkoobchodního trhu, proto ČEZ nemá s firmou žádné obchodní vazby".

Právě společnosti ČEZ nemohla Moravia Energo nadále platit zálohy na budoucí dodávky elektřiny. ČEZ jí minulý týden dodávky přerušil a kvůli nedostatku elektřiny byla Moravia Energo v pondělí vyřazena z obchodování s elektrickou energií. Vedení Moravia Energo uvedlo, že banky nejsou ochotny financovat kontrakty firmy v letošním ani příštím roce. Podle předsedy Energetického regulačního úřadu Josefa Fiřta by se do podobné situace mohlo dostat více dodavatelů elektřiny.

"Situaci kolem Moravia Energo detailně neznám, proto ji nemohu komentovat. My jsme ale na trhu s elektřinou mnohem menší hráč než Moravia Energo.´Nemáme ani desetinu jejich spotřeby, proto nepotřebujeme tak velké finanční krytí," reagoval Novosad. Přesto firma Bicorn přistoupila k opatřením, která by zabránila podobné situaci jako v Moravia Energo. Podrobnosti k těmto opatřením ale Novosad neřekl.

Lidovky.cz, ČTK