Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Setkání s Babišem: běžné

Šéf ÚOHS Martin Pecina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ÚOHS Martin Pecina. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Je antimonopolní úřad skutečně nestrannou organizací? Pochyby o tom podle České televize vyvolává schůzka šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny s průmyslovým a zemědělským magnátem Andrejem Babišem.

Česká televize odvysílala v pátek záběry ze soukromého setkání, které se odehrálo v kavárně jednoho z autosalonů na pražském Chodově. Pecinův úřad právě prověřuje další Babišovu žádost o zvětšení jeho impéria Agrofert, tentokrát o firmu První žatecká. Podle ČT právě o této kauze měli spolu Pecina s Babišem hovořit. Pecina v setkání s podnikateli nevidí nic zvláštního. „Scházím se s každým, kdo se se mnou chce sejít,“ řekl šéf úřadu. S Andrejem Babišem se prý schází už delší dobu.

„Copak je to nějaký zločinec? Proč bych se nemohl setkat s předním českým podnikatelem, který se mě chce zeptat, jak se bude úřad dívat na jeho další fúze?“ ptá se Pecina.

Babišovi vadí průtahy
Podle něj jsou konzultace s podnikateli zcela v souladu s činností jeho úřadu. Jde o takzvaná přednotifikační jednání - neformální a důvěrná projednávání o zamýšlených fúzích mezi spojujícími se soutěžiteli a úřadem. V případě zamýšlené koupě společnosti První žatecká Agrofertem by šlo o transakci asi za milion.

Pecina LN potvrdil, že Babišovi vadí především průtahy, protože řízení na antimonopolním úřadu probíhá už delší dobu. „Moji noví ,fúzaři‘ jsou velmi aktivní a řeší to poctivě, což trvá delší dobu. Chápu, že panu Babišovi to vadí, mezitím mu mohou vypršet již uzavřené smlouvy,“ říká Pecina. „Naposledy, když se se mnou chtěl sejít, tak se mě ptal, kdy to bude hotové,“ potvrdil ČT šéf ÚOHS. Zákon přitom říká, že předseda úřadu nesmí svým jednáním narušovat nezávislost a nestrannost úřadu. Stejná pravidla platí i pro všechny jeho podřízené. Právníci oslovení ČT považují setkání za minimálně etický problém.

Taková setkání jsou prý běžná všude
Podle Peciny je ale scházení se s podnikateli, jejichž fúze úřad řeší, běžnou praxí v Česku i v celé Evropě. „Bavil jsem se s kolegy z jiných antimonopolních úřadů a je to normální součást naší práce,“ řekl LN Pecina. Pražskou kavárnu si vybral údajně proto, že v Praze nemá kancelář a je to blízko dálnice do Brna. „Jestli budou muset všichni podnikatelé ke mně do Brna, určitě budou nadšeni,“ poznamenal.
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!