Pátek 21. února 2020svátek má Lenka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Šetřete na nové účty za teplo. Ve vyúčtování se objeví nová pravidla

Topení - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Topení - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Radek žije ve druhém patře bytového domu, z obou stran ho obklopují sousedé. Na vysoké teploty si doma nepotrpí, ani v zimě radiátor nezapíná. Bohatě mu stačí teplo, které se k němu dostane skrze zdi od ostatních nájemníků. Díky tomu je zvyklý na vytápění i dost ušetřit. S tím se ale musí od letošního roku rozloučit.

Ve vyúčtování tepla se poprvé používají nová pravidla. V jejich důsledku víc než dosud zaplatí spořiví otužilci i přetápějící zimomřivci. Vydělají naopak lidé s průměrnou spotřebou. Novinka se týká více než 1,7 milionu lidí, kteří nakupují teplo.

Podle ministerstva pro místní rozvoj tak bude rozúčtování tepla spravedlivější. „Především proto, že pokud budou překročeny přípustné rozdíly v nákladech na vytápění, poskytovatel služeb upraví výpočet jen u těch bytů, u nichž byla stanovená hranice překročena. Doteď se rozdíly v nákladech rozúčtovávaly na úkor všech v bytovém domě,“ vysvětluje mluvčí Veronika Vároši.

Jenže právě ti, kdo byli dosud zvyklí šetřit, si stěžují, že nový způsob není fér. Dříve mohli své náklady na topení srazit až o čtyřicet procent oproti průměrné spotřebě domu, teď už to jde jen o dvacet procent. Ať člověk šetří, jak chce, vždycky musí zaplatit alespoň 80 procent toho, co protopil celý dům. „Obecně lze říci, že ani spořivý uživatel bytu nespotřebuje zpravidla méně než zmíněných 80 procent,“ upozornila Vároši.

Nižších částek na složenkách mohou docílit lidé jen tehdy, když se domluví, aby všichni v domě topili méně. Jenže podle ministerstva jim pak vymrzne a zplesniví budova.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...