26. listopadu 2009 14:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Šetřit se na Vánoce moc nebude. Češi za ně utratí téměř 30 tisíc korun

Vánoce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Krize nekrize, většina Čechů hodlá o letošní Vánoce utratit zhruba stejně jako v loňském roce. Jen pětina lidí naopak za dárky a jídlo utratí o svátky méně peněz.

Průměrná česká rodina, tedy manželský pár a dvě děti do 18 let letos za Vánoce utratí 28 622 korun, přičemž 62 procent Čechů navzdory hospodářské krizi plánuje do vánočních nákupů investovat zhruba stejnou částku jako loni.  Každý Čech za vánoční dárky utratí v průměru 6276 korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti GE Money Bank.

"Vánoce pro české rodiny znamenají výrazný zásah do rozpočtu. Finanční výdaje se v průměru na domácnost v tomto období blíží hranici 30 tisíc korun," řekla Jarmila Kowolowská ze společnosti GE Money Bank.

Nejdražší dárky nakoupí lidé ve věku 45 až 59 let. Lidé v této věkové skupině zaplatí za nadílku pro své blízké průměrně 7175 korun, zatímco mladý člověk ve věku od 18 do 29 let utrtí za dárky nejméně, v průměru 4251 korun. Za jídlo, pití, stromeček a další položky utratí Češi průměrně 3463 korun a více než dvě třetiny z nich hodlají letos utratit stejnou částku jako v loňském roce.

Každý Čech v průměru o Vánocích obdaruje sedm svých blízkých. Nejštědřejší jsou ženy, které kupují dárky šesti až deseti lidem, a mladí lidé, kteří alespoň malou drobností obdarují i více než 11 svých blízkých a přátel.

Nejčastěji najdou Češi pod stromečkem kosmetiku, oblečení nebo knihy. Dětem budou lidé tradičně nejvíc kupovat hračky. Své místo pod vánočním stromečkem si klasicky najdou i nápoje a jídlo.

Více než polovina lidí nakupuje vánoční dárky ve velkých obchodních centrech, 48 procent Čechů pak shání další dárky v menších specializovaných obchodech. Podle výzkumu GE Money Bank stále roste obliba nákupů na internetu. Pro tento způsob nákupu vánočních dárků se letos vyslovilo již 43 procent dotázaných.

Dobrou zprávou ale je, že Češi se letos budou víc spoléhat na své úspory, než možnost drahých půjček. "V době finanční krize mají Češi strach ze zadlužování, proto naprostá většina lidí hodlá pořídit vánoční nákupy z výplat a ze svých úspor. Kromě hotovosti použije více jak polovina lidí svou platební kartu k běžnému účtu," stojí ve zprávě GE Money Bank. Zhruba každý desátý Čech hodlá vánoční nákupy financovat pomocí kreditních karet. "Do peněženky pro ně sáhnou častěji ženy než muži, muži jimi ale platí vyšší částky," podotkla Kowolowská.

Téměř dvě třetiny Čechů plánují využít povánočních slev, ve kterých se nejčastěji chystají nakoupit oblečení a obuv. Lidé v povánočních slevách utratí průměrně 4543 korun a pětina z nich plánuje za zlevněné zboží utratit více než minulý rok.

Lidovky.cz, ČTK