3. května 2007 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Setuza zaplatí státu 1,1 miliardy

Snímek z podniku společnosti Setuza v Ústí nad Labem z 3. září 1999. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek z podniku společnosti Setuza v Ústí nad Labem z 3. září 1999. | foto: Libor ZavoralČTK

PRAHA  Vláda schválila návrh finančního narovnání mezi Setuzou a státním Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem, kterému Setuza dluží více než čtyři miliardy. Převážná část dluhu vznikla navýšením úroků půjčky od IPB v 90. letech.

Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl dnes večer premiér Mirek Topolánek. Uzavřít narovnání s novými vlastníky Setuzy, která je kvůli svému dluhu na návrh PGRLF od půli listopadu v exekuci, vládě navrhl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Konkrétně narovnání spočívá v zaplacení ceny ve výši 1,01 miliardy korun, zaplacení dalších 100 milionů korun jako dorovnání kupní ceny za sporný prodej akcií a v garanci, že společnost Setuza nebude ohrožena dalšími spornými závazky. Nabídku vlastníků Setuzy na narovnání posuzovala jako nezávislý konzultant společnost KPMG.

Setuzu v současnosti kontroluje přes společnost Český olej firma Campaspol Holding. Tu ovládají Via Chem Group a německá Campa-Biodiesel. Spoluvlastníkem Campaspolu by se měl stát PPF Investments.

Setuza se orientuje na biopaliva
Campaspol koupil Český olej a s ním více než 90 procent Setuzy letos v únoru od společnosti M.L. Moran. Ta zase Český olej získala v září loňského roku od skupiny podnikatelů kolem Tomáše Pitra.

Setuza se už dříve, ještě pod kontrolou M.L. Moran, pokusila spor se státem urovnat nabídkou 850 milionů korun. Gandalovič ale koncem letošního ledna nabídku odmítl. Prohlásil tehdy, že firma by musela nabídnout podstatně více.

Více než čtyřmiliardový dluh Setuzy vznikl navýšením o úroky z původních 1,7 miliardy korun, které si firma v 90. letech půjčila u Investiční a Poštovní banky. Po jejím krachu pohledávku nakonec převzala Česká konsolidační agentura a posléze PGRLF. Setuza se dluh pokoušela vyřešit tím, že koupila takzvanou Nemethovu pohledávku a vzájemně ji započetla. S tím ale stát nesouhlasí a věc řeší soud.

Setuza v závodech v Ústí nad Labem a Olomouci zaměstnává zhruba 1000 lidí. Společnost se v poslední době soustředí především na výrobu biopaliv, ale vyrábí i rostlinné oleje, zubní pasty nebo prací prášky. Loni její tržby dosáhly 7,2 miliardy korun.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz