5. února 2007 10:50, aktualizováno  11:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Setuza změnila majitele

Snímek z podniku společnosti Setuza v Ústí nad Labem z 3. září 1999. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek z podniku společnosti Setuza v Ústí nad Labem z 3. září 1999. | foto: Libor ZavoralČTK

PRAHA Nového majitele má ode dneška společnost Setuza. Dosavadní vlastník M. L. Moran prodal 100 procent akcií společnosti Český olej - a s tím i kontrolní balík společnosti Setuza - firmě Campaspol.

"Reagovali jsme na atraktivní nabídku Campaspolu. Významným akcionářem této firmy je německá společnost Campa, která se zabývá produkcí bionafty. Setuza tak získává zahraničního strategického majitele, který ji může pomoci s dalším rozvojem," uvedl dnes místopředseda představenstva M. L. Moran Zdeněk Šmejkal v tiskové zprávě.

Setuza s urovnáním neuspěla
Setuza je od loňského listopadu v exekuci kvůli čtyřmiliardové pohledávce státu. Návrh na exekuci podal Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Firma se pokusila spor se státem urovnat a nabídla mu 850 milionů korun. Ministr zemědělství Petr Gandalovič ale před týdnem nabídku odmítl; prohlásil, že firma by musela nabídnout mnohem více.

M. L. Moran vstoupil do Setuzy loni v září. "Jsme skupina, která se zabývá krizovými projekty a toto byl jeden z nich. Věděli jsme o mnoha rizicích spojených s projektem. Naším cílem bylo vyřešit problémy s firemní rozvahou a provést provozní restrukturalizaci. Nastartovali jsme některé kroky, na něž může nový vlastník navázat," doplnil Šmejkal.

Společnost Campa je podle sdělení M. L. Moran německým producentem metylesteru a produkuje z něj bionaftu. Výroba dosahuje 75.000 tun metylesteru a o polovinu tak převyšuje produkci této suroviny v Setuze. Letos na jaře firma dokončí investici do dalšího velkého závodu s roční kapacitou 200.000 tun metylesteru v bavorském Straubingu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz