Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Setuza způsobila rozkol v ČKA

Podnikatel Tomáš Pitr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Tomáš Pitr. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Transakce se čtyřmiliardovým dluhem Setuzy rozdělila dozorčí radu státní České konsolidační agentury (ČKA). Ta bude posuzovat převod dluhu potravinářské firmy Setuza z konsolidační agentury na státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF).

Zatímco zástupci ČSSD v dozorčí radě ČKA jsou pro schválení převodu, transakce se nelíbí členům rady, kteří zastupují opoziční stranu ODS. „Mám z toho po zkušenostech spíše obavu,“ uvedl poslanec ODS Vladimír Doležal. Podle něj jde však o rozhodnutí vlády. 

Ještě ostřeji se pro Hospodářské noviny vyjádřil šéf poslaneckého klubu ODS a předseda dozorčí rady ČKA Vlastimil Tlustý, který prohlásil: „Upozorníme na fakt, že se nepostupuje standardní cestou. Nechci se nechat zavřít.“ Podle ministra financí Bohuslava Sobotky jde čistě o osobní Tlustého názor. „Nevím o tom, že by dozorčí rada chtěla zablokovat převod pohledávky na PGRLF,“ prohlásil Sobotka. 

Tlustého výrok se nesetkal s odezvou i dalších zástupců ČSSD. „Jednou jsem to už schválili. Nevím, proč uvádí takovou větu, že se nechce nechat zavřít,“ uvedl člen rady a poslanec ČSSD Miloslav Kala. Pohledávka Setuzy se už jednou měla převádět z ČKA na fond v rámci balíku špatných úvěrů zemědělských společností. ČKA tuto transakci schválila v květnu loňského roku. 

Podle Kaly je navíc po schválení vlády možné tento převod uskutečnit. Kabinet Jiřího Paroubka transakci posvětil již v polovině listopadu 2005. „Je to případ, který zasluhuje strategické rozhodnutí,“ dodává Kala. V Setuze totiž stát ztratil vliv, když podle utajených smluv fond musel prodat svůj 38procentní podíl společnosti Český olej. Prostřednictvím pohledávky chce stát opět získat na Setuzu vliv. 

Podobný názor má i Josef Hojdar, který je členem poslaneckého klubu ČSSD. Pro transakci je nutné podle něj skutečné ohodnocení pohledávky a to, aby fond za ni zaplatil. Potom podle Hojdara „není sebemenší důvod, aby se to nepřevedlo.“ Kromě těchto dvou podmínek je podle Hojdara potřebné, aby PGRLF mohl nakládat s touto pohledávkou jen se souhlasem vlády. 

Ostatní členové rady nebyli včera k zastižení. Vyjadřovat se nechtěl poslanec ČSSD Alfréd Michalík, který během telefonického hovoru pouze lakonicky uvedl, že „nemá zájem“ a zavěsil.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....