Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
14. listopadu 2017 11:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi letos průměrně nakoupí šest vánočních dárků. Utratí za ně méně než 5 tisíc

Vánoční dárek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční dárek (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Češi letos nakoupí v průměru šest vánočních dárků. Většinou za ně utratí do 5000 korun. Čtyřčlennou rodinu ale dárky mohou vyjít až na 13 tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Seznam.cz.

Třetina respondentů přesvědčena, že dárky mají být především praktické, případně takové, jaké by si obdarovaní sami nekoupili. Kvůli tomu pak lidé opakovaně překračují plánovaný rozpočet.

Podle Seznamu chce 31 procent lidí utratit za vánoční nadílku mezi třemi a pěti tisíci korun, dalších 27 procent respondentů předpokládá, že se vejdou do limitu 3000 korun. Z dat srovnávače Zboží.cz ale vyplývá, že náklady na dárky mohou být snadno i dvojnásobné.

„Z produktů, o které je u nás v rámci kategorií největší zájem, jsme sestavili modelové situace vánočních nákupů čtyřčlenné rodiny. I v případě, že lidé nebudou nijak zvlášť rozhazovat, pohybujeme se mezi 7400 až 13 tisíc korun, přičemž v průměru vyjde jeden dárek na 1300 korun,“ uvedl manažer Zboží.cz Milan Šmíd. Češi podle něj začínají vybírat dárky už od října. Sledují a vyhodnocují nabídky až do okamžiku, kdy je to pro ně výhodné. Ušetřit tak mohou až 23 procent z celkové utracené částky.

Více utrácí muži a lidé nad 45 let

Částku mezi pěti sty a tisíci korunami na jeden dárek chtějí obecně dodržet spíše ženy (40 procent), muži jsou ochotnější k jednou tak vysokým útratám, tedy jeden až dva tisíce korun (30 procent). Není překvapivé, že mladí mezi 15 a 24 lety kupují levnější věci, polovina jich počítá s pětistovkou na jednu. Největší částku, více než 2000 korun za jeden dárek, plánují utratit častěji lidé od 45 let a starší.

Muži nakupují na Vánoce méně než ženy a také se obchodům, včetně internetových, častěji úplně vyhýbají. Zhruba deset procent mužů nemá vánoční nákupy vůbec v plánu a stejně smýšlí tři procenta žen.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!