11. dubna 2008 14:28 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Seznam.cz se začne prodávat za měsíc

PRAHA Prodej největšího tuzemského internetového portálu Seznam.cz má údajně začít v květnu. Nabídka by měla upřednostňovat strategické investory, řekl ČTK důvěryhodný zdroj.

Nabízet by se měl jak podíl minoritních akcionářů Tiger Holding Four a Miura International, tak i 70 procent Iva Lukačoviče. Ten zprávy o prodeji minulý týden popřel, naopak zdroje z okolí minoritních akcionářů záměr potvrdily. Prodej má organizovat investiční banka Goldman Sachs, která by měla do konce měsíce dát dohromady podklady pro případné zájemce.

Zaměření na strategické investory by ale výrazně omezilo počet potenciálních kupců Seznamu, protože velkou část možných zájemců tvoří investiční fondy. Jeden z nich, Warburg Pincus, nedávno koupil konkurenční portály Centrum a Atlas. Možný strategický partner, provozovatel Novy CME, zase oznámil, že letos investuje 100 milionů korun do rozjezdu vlastního internetového portálu.

Představa vlastníků o ceně se údajně pohybuje kolem jedné miliardy dolarů (tedy asi 16 miliard Kč), ale podle odborníků na internetový trh bude spíše výrazně nižší. Menšinoví akcionáři loni koupili třicetiprocentní podíl od internetové firmy Lycos za 65 milionů eur, což nyní odpovídá téměř 1,7 miliardy korun.

Seznam, který denně navštíví 2,1 milionu uživatelů, založil Lukačovič v roce 1996 jako první tuzemský vyhledávač. Za loňský rok Seznam očekává tržby kolem 1,4 miliardy korun a zisk přes půl miliardy. Příjmy firmy pochází zejména z placeného umístění odkazů v katalogu a reklamy.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.