25. srpna 2008 18:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Siemens vyplatí odstupné 800 milionů

Zaměstnanci společnosti Siemens kolejová vozidla 20. srpna v Praze-Zličíně na dvě hodiny zastavili práci. Výstražnou stávku uspořádali odboráři společnosti, kterým se nelíbí nabídky vedení firmy v souvislosti s chystaným prodejem továrny.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci společnosti Siemens kolejová vozidla 20. srpna v Praze-Zličíně na dvě hodiny zastavili práci. Výstražnou stávku uspořádali odboráři společnosti, kterým se nelíbí nabídky vedení firmy v souvislosti s chystaným prodejem továrny. | foto: ČTK

PRAHA Odboráři společnosti Siemens kolejová vozidla se dohodli s vedením podniku na odstupném pro zaměstnance v souvislosti s oznámeným odchodem koncernu Siemens ze zličínského závodu. Celkově by Siemens mohl vyplatit až 32,7 milionu eur, tedy asi 800 milionů korun.

Kvůli nedostatečné nabídce ze strany vedení poslední měsíc zaměstnanci továrny několikrát přerušili výrobu. Naposledy stávkovali dvě hodiny minulou středu. Původně vedení firmy nabízelo odstupné mezi osmi a 12 platy a garanci, že do června 2009 nebude propouštět.

Vedení koncernu Siemens rozhodlo o odchodu ze zličínské továrny kvůli údajnému nadbytku výrobních kapacit pro kolejová vozidla v Evropě. Změny u Siemensu se netýkají pouze České republiky. Po celém světě koncern propustí zhruba 17.000 lidí. Ostatní aktivity koncernu v České republice se nemění, odchod se týká pouze Siemens Kolejová vozidla.
ČTK, Lidovky.cz