30. října 2018 10:46, aktualizováno  13:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Šílenství kvůli speciálním ‚dvackám‘? Výměna končí, zhodnocení se nečeká, přesto se draží za tisíce

Centrální banka ujistila veřejnost, že mince budou k dispozici i v dalších... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrální banka ujistila veřejnost, že mince budou k dispozici i v dalších... | foto: ČTK

PRAHA Česká národní banka (ČNB) vydává už několik dnů speciální dvacetikoruny ke 100. výročí vzniku Československa s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše, v úterý odpoledne jejich výměnu ukončila. Lidé kvůli nim stáli stometrové fronty bez ohledu na to, jaké zrovna panovalo počasí. Někteří již výroční mince nabízejí na aukčním portálu Aukro, výjimečně s větším úspěchem. Sada tří mincí se zde v pondělí prodala minimálně za 2500 korun, jiná se aktuálně draží za tisícikorunu.

Centrální banka i v úterý zopakovala, že současná možnost výměny dvacetikorun není poslední šancí jak mince získat. Mince bude totiž možné koupit příští rok v sadách šesti příležitostných oběžných dvacetikorun.

Výměnu ČNB zahájila minulý týden ve středu a všechny dny ji doprovázely fronty před pobočkami centrální banky.

30.října 2018 v 12:32, příspěvek archivován: 30.října 2018 v 16:53

Před ČNB je momentálně fronta dlouhá několik stovek metrů. Její konec jsem našel až v ulici Nekázanka. Lidé, kteří procházejí kolem se musí v užších místech proplétat davem. #cnb https://t.co/PvAhp3rBW3

I v pondělí se před pražskou centrálou ČNB v ulici Na Příkopě před desátou hodinou dopoledne vinula podle zjištění zpravodaje ČTK fronta několika stovek lidí až do poloviny ulice Nekázanka. Fronty se netvoří pouze v Praze. Lidé na ně čekají několik hodin i v Brně, Hradci Králové a v dalších městech.

Před budovou ČNB stálo několik stovek lidí.

Před budovou ČNB stálo několik stovek lidí.

Tři mince se prodávají až za 2500 korun

Od každé mince vydává banka 200 000 kusů, přičemž lidé si mohou vyměnit na osobu maximálně tři kusy od každého vzoru. Mincemi je možné platit jako běžnými dvacetikorunami. Na aukčním portálu Aukro činila aktuální cena sady tří mincí v pondělí několik hodin před koncem aukce 2500 korun, ve středu jejich prodej začal na zhruba 300 korunách. Aktuálně probíhá na serveru dražba hned několika sad mincí, lidé přihazují peníze i v aukci, kde se částka vyšplhala na tisícikorunu.

Lidé čekají ve frontě na pamětní dvacetikorunu s portrétem TGM.
Lidé čekají ve frontě na pamětní dvacetikorunu s portréty Masaryka, Beneš a...

„Dobu, po kterou budou mince ještě k dispozici, nelze předem odhadnout. Závisí to na počtu zájemců a rychlosti, s jakou je bude ČNB schopna odbavovat. ČNB bude na svém webu a na sociálních sítích veřejnost informovat, pokud na některých územních pracovištích dojde pro daný den k ukončení fronty, aby se pro mince zájemci nevydávali zbytečně. Jakmile to bude možné, ČNB oznámí, kdy výměna mincí skončí,“ uvedla mluvčí centrální banky Markéta Fišerová.

Zároveň upozornila, že emise dvacetikorun s portréty významných osobností ČSR je ve srovnání s pamětními mincemi více než 50násobná. Nelze tak podle centrální banky očekávat výrazné zhodnocení ceny mincí.

Fronta končila až v ulici Nekázanka. Lidé na rohu této ulice podle svých slov...

Fronta končila až v ulici Nekázanka. Lidé na rohu této ulice podle svých slov čekali zatím dvacet minut.

Další mince

Na konci ledna příštího roku centrální banka totiž plánuje vydat další dvacetikoruny v omezeném množství, a to při příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska. Tentokrát budou mít mince na rubové straně portréty Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše.

ČTK, pkPatrik Kozlík

Najdete na Lidovky.cz