Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sílící koruna škodí exportu

Musí oslabit, tvrdí o kurzu koruny vůči světovým měnám prezident Asociace exportérů Jiří Grund. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Musí oslabit, tvrdí o kurzu koruny vůči světovým měnám prezident Asociace exportérů Jiří Grund. | foto: ČTK

PRAHA Politici by měli přestat podporovat virtuální růst HDP, řekl LN šéf Asociace exportérů Jiří Grund.

LN Co se českým exportérům nelíbí na současné situaci?
V první řadě vláda stále nestanovila datum přijetí eura a kroků k tomu nutných. Dalším velkým problémem jsou ceny energií, které za poslední tři roky stouply o padesát procent. Navíc stát jako většinový vlastník ČEZ proti zdražování nijak neintervenuje. Špatný je také zákoník práce i investiční pobídky, které směřují k firmám zřizujícím hlavně levné montovny.

Jak by se podle vás měly k danému problému stavět státní instituce?
Minimálně zahájit vážný dialog. Zatím máme úspěch s ministrem Martinem Římanem, se kterým je ve většině bodů shoda.

Co by měli dělat politici?
Nazývat věci pravými jmény. Politici ve vládě musí odolat pokušení zdůrazňovat virtuální růst HDP a nekoncentrovat rozvoj ekonomiky jen do výroby aut. My si myslíme a varujeme, že dovozem prvního čínského vozu prosperita končí.

Proč a jak posilující koruna škodí českému exportu?
Silná koruna snižuje příjmy exportérům. Za euro dostaneme méně. A to absolutně a nenahraditelně. Jen firmy s nákupem v zahraničí částečně kompenzují ztráty.

Lze vůbec dalšímu posilování měny zabránit?
Zabránit asi nikoliv, Česká národní banka je v mezinárodním měřítku příliš malý hráč. Rozhoduje se v Londýně a podobných světových finančních centrech. Důležité ale je říkat skutečnou pravdu, například guvernér Zdeněk Tůma nazval růst koruny za „šílený“.

Pomůže verbální podpora z úst představitelů státu?
Určitě. Se znalostí věci nyní musí ministři vystupovat a střízlivě hodnotit výsledky ekonomiky a různé doprovodné jevy. Guvernér ČNB se musí vyjadřovat k hodnotě koruny, ministr průmyslu ke skutečnému stavu ekonomiky, protože vše má své důsledky. Zahraniční investoři začínají hodnotit české akcie na pražské burze jako nadhodnocené a přestávají je nakupovat. Jejich pokles je otázkou času a doufám, že nebude prudký a náhlý.

Odmítáte koncentraci státu na automobilový průmysl. Proč?
Koncentrace na jeden obor není pro ekonomiku jako celek dobrá, v ekonomice vytváří velkou závislost. V ČR je to navíc koncentrace na výrobu aut nižší třídy. Dovozem prvního homologovaného čínského lidového vozu za nižší cenu prosperita končí, jak už jsem zmínil.

Jste pro zrušení dotací pro zahraniční investory?
Nikoliv. Jsme pro neposkytování dotací pro tzv. levné montovny. Ty nepřinášejí ani know how, ani nové technologie. Vítány by měly být firmy, které přesouvají náročné výroby spojené s vývojem a výrobou s vysokou přidanou hodnotou.

Také kritizujete vysokou cenu elektřiny...
Systém stanovení cen, kdy malá část se prodá na aukci a dle výsledku se stanoví ceny pro všechny odběratele, je absurdní. Máme jedny z nejvyšších cen elektřiny v Evropě, vyšší než ve Francii nebo Anglii. Nechápu, proč stát jako většinový vlastník ČEZ nechá management zvýšit ceny za tři roky o více než padesát procent a nemá na rozhodování vliv. Nás totiž nenaplňuje hrdostí fakt, že ČEZ kupuje zastaralé elektrárny v Bulharsku či Rumunsku, kde bude investovat.

Kolik kvůli všem těmto problémům tratí ročně české firmy?
U našich členů odhadujeme zvýšení nákladů o dvě procenta. Připočtěte k tomu posilování koruny o další dvě až tři procenta. Snížení příjmů tak vyjde až na pět procent. Naše asociace produkuje výkony ve výši dvě stě miliard , takže snížení příjmů je deset miliard.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...