Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Silvestr láká cizince k utrácení

Silvestr (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvestr (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Čeští obchodníci se už nyní mohou těšit na poslední dny v roce. Podle společnosti Mag Consulting, která sleduje trh cestovního ruchu, by právě v tomto období měli zahraniční turisté utratit rekordní sumu.

„Očekáváme, že letošní silvestrovské útraty cizinců v Česku by měly přesáhnout deset miliard korun. To je zhruba desetiprocentní nárůst ve srovnání s loňským silvestrem, “ prohlásil šéf firmy Mag Consulting Jaromír Beránek.

Více peněz zde turisté, kteří do České republiky přijedou oslavit příchod nového roku, utratí i přesto, že jich zde bude zhruba stejný počet. Podle Beránka okolo 350 tisíc. „Důvodem je růst cen,“ vysvětlil Beránek.

S tím souhlasí také Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Podle něj totiž restauratéři a hoteliéři šroubují ceny směrem nahoru. „Někde budou ceny i třikrát vyšší oproti běžnému období v roce,“ tvrdí Okamura s tím, že tržby obchodníků rostou v průměru tak o třicet procent. Drtivá většina útrat - jak zdůrazňuje Okamura - jde na ubytování a stravovaní.

Podle hlavního ekonoma analytické společnosti Next Finance Vladimíra Pikory budou vyšší útraty dány ještě dalšími vlivy. „Kromě toho, že jsou turisté ochotni stále více utrácet, je to i tím, že sortiment služeb je širší než v minulém roce,“ doplnil Pikora.

Podle expertů na cestovní ruch patří silvestr k jednomu ze dvou období v roce, kdy počet turistů maximálně graduje. „Druhým obdobím jsou Velikonoce,“ připomněl Okamura. Nejvíce turistů přijíždí do Čech oslavit Nový rok pár dní před Silvestrem. „Letos vychází Silvestr na neděli, takže očekáváme, že nejvíce cizinců přijede během čtvrtka nebo v pátek,“ odhadl Okamura.

Téměř třetina návštěvníků jich pak zamíří do hlavního města. Hory ale Prahu dotahují, shodují se analytici cestovního ruchu.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?