29. prosince 2007 15:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Silvestr se blíží, „drink taxi“ jsou přetížená

Alkohol - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol - ilustrační foto. | foto: David PortLidové noviny

PRAHA Svátky na konci roku nejsou jen časem zběsilého nakupování a utrácení veškerých úspor. Mnoho lidí také vyráží za uvolněním na podnikové večírky nebo do restaurací a barů. A k této kratochvíli samozřejmě patří popíjení alkoholu. V tomto období také vrcholí sezona specializovaných taxikářských společností, jako je Drink SOS nebo Speed Cars, které domů odvezou nejen zákazníka, ale i jeho vůz.

„Nejvytíženější v celém roce jsme posledních čtrnáct dní před Štědrým večerem, kdy bývají firemní a soukromé večírky a naše služby jsou objednávány hromadně jak stálými, tak i příležitostnými zákazníky,“ potvrdila LN Slávka Harazimová, majitelka společnosti Drink SOS.

Taxi už není přebytečný přepych
A zájem trvá až do Silvestra. Z Prahy i do dalších měst Poptávka po službách tohoto typu rok od roku stoupá. A tak tato služba již není jen doménou Prahy a rozšířila se i do dalších velkých měst Česka. „Díky každoročnímu vzrůstajícímu zájmu nabízíme od prosince naše služby rovněž v Brně a okolí,“ popisuje rozšíření působnosti Drink SOS Harazimová.

Lidé přestávají brát taxi jako předražený přepych. Zároveň také neriskují ztrátu bodů za jízdu pod vlivem alkoholu. „Zájem o naše služby začal významně růst právě po zavedení bodového systému,“ potvrzuje Roman Himr, jednatel společnosti Atlant – taxi.

Existuje i další důvod, proč lidé využívají těchto služeb v čím dál větší míře. „Popularitu, které drink taxi u nás dosáhlo, přisuzuji velké oblibě českého národa konzumovat alkohol. Právě tyto dva faktory vytváří nejlepší podmínky pro nabídku našich služeb,“ konstatoval Lukáš Novák ze společnosti Rychlá rota, která pomáhá znaveným řidičům v Brně a okolí.

Některé firmy o svátcích nestíhají vyřizovat objednávky a musí nabírat další řidiče. „Při mnohonásobně zvýšeném zájmu o naše služby musíme někdy prodlužovat dobu čekání na našeho řidiče, což se nelíbí nám ani klientům,“ uvádí Harazimová. Před objednáním odvozu je dobré se přesvědčit o tom, že firma má uzavřené patřičné pojištění.

Jsou totiž známy případy, kdy po nehodě způsobené najatým řidičem měl zákazník problém s vymáháním pojistky. Mnoho poskytovatelů těchto služeb potvrdilo, že nemá nouzi o kuriózní případy odvozů. Není výjimkou, že si drink taxi objedná člověk, který chce své vozidlo pouze přeparkovat. Existují i opačné extrémy. „Naše nejdelší trasa byla z centra Prahy do Budapešti,“ řekla LN Slávka Harazimová.

V Česku se slaví téměř permanentně. A tak se specializované firmy nemusejí strachovat o úbytek zákazníků. „Velký zájem je rovněž o Velikonocích a v době, kdy národní hokejový či fotbalový tým bojuje o medaile,“ říká Vít Papírník, jednatel firmy V. I. P. Witi Praha.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.