15. října 2007 12:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Singapur převzal první obří Airbus

Obr mezi civilními letouny Airbus A380. První zákazníky přepraví za Singapuru do Sydney. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obr mezi civilními letouny Airbus A380. První zákazníky přepraví za Singapuru do Sydney. | foto: AFP

PAŘÍŽ  Před rokem a půl měli výrobci z Airbusu poskytnout singapurským aeroliniím první obří letoun A380. Stroj, který běžně pojme téměř 500 lidí, ale předali až dnes. Airbus zahájí lety na trase Singapur - Sydney 25. října. Firma navíc ujistila všechny zákazníky, že nepočítá s žádnými dalšími prodlevami při výrobě těchto letadel.

Slavnostní ceremonie v Toulouse se uskutečnila za přítomnosti mnoha čestných hostů, ale bez nejvyšších francouzských představitelů. 

Letadlo v barvách Singapore Airlines - bílé a tmavě modré - nese na trupu nápis First to Fly - První, které vzlétlo. Je v něm místo pro 471 cestujících, z toho dvanáct v přepychové první třídě lux a šedesát v business class. V nejúspornější verzi ale A380 pojme až 853 cestujících.

Piloti singapurské společnosti se s novým letadlem v Toulouse seznamovali už několik měsíců. Posádka čítá celkově asi 30 lidí.

Společnost Singapore Airlines převezme, i když až v příštím roce, i tři následující exempláře, teprve pak přijde řada na další zákazníky - Qantas a Emirates. Emirates si jich objednala vůbec nejvíc - 47 napevno a osm předběžně. Druhým největším zákazníkem je australská Qantas s dvaceti, následují Singapore Airlines s devatenácti stroji.

Stroj za šest miliard
Celkem má zatím Airbus 165 pevných a 24 předběžných objednávek. "Neobávám se, že dojde k dalším zpožděním," řekl generální ředitel společnosti Thomas Enders. Obchodní ředitel John Leahy dodal, že firma je na dobré cestě dodat v příštím roce plánovaných 13 letounů A380.

Katalogová cena Airbusu A380 je asi 300 milionů dolarů, tedy přes šest miliard korun. Společnosti si však vyjednávají slevy a přinejmenším některým bude musit Airbus platit penále za zpoždění dodávek. List Le Parisien dnes napsal, že v případě Emirates je to nejméně deset procent hodnoty zakázky.

Airbus A380 je největší civilní letadlo, jaké kdy vzlétlo, s výjimkou ruského Antonov An-225, které ale existuje jen v jediném exempláři a používá se pouze pro dopravu nákladů. A380 je jediný stroj se dvěma palubami po celé délce trupu. Má být nasazován na nejvytíženější trasy.

Společnost Airbus uvádí, že náklady na pasažéra jsou v něm o 15 až 20 procent menší než u populárního "Jumba" - Boeingu 747. Dolet je přes 15.000 kilometrů.

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz