23. dubna 2013 11:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sjednotí se kontrola potravin? Ministerstva se úřadů vzdát nechtějí

Farmářské tržiště Kubáň. Pro vás paní bych doporučil tuhle uzeninku, jenom libové masíčko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farmářské tržiště Kubáň. Pro vás paní bych doporučil tuhle uzeninku, jenom libové masíčko | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Největší změnu potravinového práva od vstupu země do Evropské unie se bude zabývat vláda. Návrh rozšiřuje kompetence ministerstva zemědělství i na oblast veřejného stravování a zvyšuje postihy za klamání při prodeji potravin. S přesunem kompetencí nesouhlasí resorty zdravotnictví a financí.

Podle vrchní ředitelky Úřadu pro potraviny - sekce potravinářských výrob ministerstva zemědělství Viery Šedivé jsou hlavní důvody pro rozsáhlou novelizaci tři. Prvním je potřeba zapracovat do české legislativy předpisy dle požadavků Evropské unie, druhým důvodem je snaha reagovat na konkrétní zjištění z potravinářské praxe.

"Třetím důvodem je usnesení vlády, které bylo přijato v souvislosti s metanolovou kauzou," řekla Šedivá novinářům. Usnesení nařizuje ministerstvu zemědělství sjednocení dozoru nad potravinami.

ČTĚTE TAKÉ:

Dozorové úřady ministerstva zemědělství v současnosti kontrolují výrobu potravin a obchod s nimi. Kontrola jídla v restauracích a občerstveních spadá do kompetence hygieniků patřících pod ministerstvo zdravotnictví.

Podle návrhu by se takřka veškerá kontrola potravin měla nově sjednotit pod dozorové úřady ministerstva zemědělství až na několik výjimek, jako jsou školní jídelny, nemocnice, věznice či lázeňské domy. Ministerstvo zdravotnictví s tím nesouhlasí. Zdravé prostředí ve zpracování potravin by podle něj i nadále měli zajišťovat hygienici, tedy zdravotníci.

Větší písmo a pokuty

  • Návrh počítá s přechodem 160 odborníků na hygienu potravin z Krajských hygienických stanic do Státní veterinární správy. Podle předkládací zprávy k materiálu má být v rámci změny mezi resorty přesunuto 114 milionů korun. Návrh nepočítá s navýšením výdajů státního rozpočtu.
  • Dosavadní sankce při výrobě a prodeji potravin do jednoho milionu korun za prohřešky administrativní povahy má vzrůst na tři miliony korun. Maximální pokuta za nedodržení požadavků jakosti či podmínky uchování se zvyšuje ze současných tří milionů na deset milionů korun. Pro nejtěžší prohřešky zůstává hranice na současných 50 milionech korun.
Vepřová kýta napuštěná vodou za 137 místo 115 korun? Podle řetězce Albert se jedná o výhodný nákup.

Vepřová kýta napuštěná vodou za 137 místo 115 korun? Podle řetězce Albert se jedná o výhodný nákup.

  • Novela počítá také se zavedením nahlašovací povinnosti pro dovozy vybraných potravin rostlinného původu, ale také naopak se zmírněním legislativy pro malé výrobce potravin a prodej zemědělských komodit ze dvora.
  • Novela by měla začít platit od ledna 2014. Některé body na základě nařízení EU mají začít platit od prosince 2014. Přesuny kompetencí mají být platné od ledna 2016.
  • Nové unijní nařízení mimo jiné zavádí povinnou velikost písma na obalech potravinářských výrobků, na jehož nečitelnost si řada spotřebitelů stěžuje. Má se také rozšířit okruh potravin u nichž musí výrobce povinně značit zemi původu.
Lidovky.cz, ČTK