Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
27. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Skandálů s jídlem přibývá. Vraťme se k normám, vyzývají potravináři

Potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny | foto: Shutterstock

PRAHA Potravinářská komora jedná s členskými svazy o možnosti návratu k normám nebo předpisům. Dodržování výrobních norem není dnes povinné jako v dobách komunismu. Jejich dobrovolné znovuzavádění by podle potravinářů mohlo zlepšit situaci na trhu s potravinami, jejichž kvalita má v poslední době řadu kritiků.

"Pro spotřebitele by to mohla být určitá orientace. Chtěli bychom to postupně prosadit," uvedl prezident Potravinářské komory Miroslav Toman, který hodlá ve věci jednat také s ministrem zemědělství Petrem Bendlem.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Tomana současná legislativa neumožňuje, aby se normy staly závaznými, jednotlivé svazy by však jejich plnění mohly například dát do svých vnitřních předpisů. Normy by se týkaly hlavně masných, mlékárenských či pekařských výrobků. Deklarace na obalu by spotřebiteli zaručovala, že produkt byl vyroben z předepsaných surovin a tradičním způsobem.

Záměrné šizení je stále častější

Kvalitativním požadavkům loni nevyhovovalo 15 procent kontrolovaných potravin, uvedli v lednu zástupci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Přibývá prý případů, u nichž je podezření na záměrné šizení ze strany výrobců; většinou jsou to potraviny z dovozu. Inspekce proto zintenzivňuje kontrolu jakosti potravin.

Potravináři ze snižování kvality výrobků viní především obchodní řetězce. Ty prý výrobce svým tlakem na co nejnižší ceny nutí k nahrazování dražších surovin levnými.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...