31. října 2008 19:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Skláři dostanou poukázky na jídlo

Někteří světelští skláři mohou dostat poukázky na jídlo od odborů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří světelští skláři mohou dostat poukázky na jídlo od odborů | foto: ČTK

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU Světelští skláři, kteří jsou ve finanční tísni kvůli nevyplacení zářijových výplat, mohou požádat o pomoc podnikové odbory. Nejpalčivějším případům bude poskytnuto až 2000 korun měsíčně, a to formou stokorunových poukázek na potraviny. Podle předsedy podnikových odborů Stanislava Vaňka ale příspěvek mohou dostat pouze členové odborů, jichž bylo mezi 1200 zaměstnanci Sklo Bohemia asi 700.

Světelské sklárny jsou součástí zadlužené sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), výroba se v nich zastavila koncem září. "Už tu za mnou někteří lidé byli. Hlavně samoživitelky, to je nejhorší problém. Jsou bez prostředků a starají se o děti," přiblížil Vaněk. Velké potíže s hledáním jiné obživy podle něj mají i lidé postižení nemocí z povolání.

Řada sklářů už si nějakou práci našla. Vaněk předpokládá, že nevratná výpomoc od odborů bude poskytována několika desítkám nejpotřebnějších, a to po dva měsíce. Odborový svaz skla a porcelánu, do něhož světelské odbory patří, podle Vaňka nyní zvažuje i uspořádání veřejné sbírky.

Kvůli insolvenci podniku budou skláři ve Světlé zřejmě dávat hromadně výpovědi v polovině listopadu, což je podle odborů první termín, kdy mohou odejít, aniž by ztratili nárok na odstupné. Podporu v nezaměstnanosti by pak mohli začít pobírat koncem prosince, podotkl Vaněk. Odborářské peníze mohou dostat pouze ti členové odborů, kteří nedostanou od státu pomoc v hmotné nouzi. Podle informací světelské radnice ale na tyto dávky vzhledem
k nastavení podmínek skláři asi vůbec nedosáhnou.

Zářijové výplaty nebyly vyplaceny ani v poděbradských Sklárnách Bohemia. Poděbradská radnice plánuje, že lidem poskytne bezúročné půjčky. Zastupitelé to již schválili, ale o konečné podobě půjček se má ještě jednat. Původní návrh počítal s 18.000 korunami, které budou splatné ve dvou splátkách do poloviny příštího roku. Nárok na výpomoc by měli jen lidé
s trvalým bydlištěm v Poděbradech. Těch je polovina ze 448 zaměstnanců.

Světelští radní budou zvažovat možnosti města pro pomoc sklářům na svém pondělním zasedání. Podle zástupců radnice však nebude jednoduché najít vhodný způsob, mimo jiné i proto, že lidé jsou propouštěni také z jiných firem. O situaci zaměstnanců skupiny výrobců skla a porcelánu Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus, kteří nedostali mzdy za září, je s odboráři připraven jednat ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Sdělil to mluvčí ministerstva v reakci na výzvu odborového svazu skla a porcelánu. Podle odborů má ministerstvo možnost lidem ze zkrachovalých podniků pomoci sociálními dávkami.

Světelský podnik Sklo Bohemia je v úpadku. Podle jeho insolvenční správkyně Heleny Horové ale nemohou být činěny žádné závažné kroky, dokud nebude rozhodnuto také o způsobu řešení úpadku. K tomu může dojít až po schůzi věřitelů, která se uskuteční 28. listopadu.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!