5. března 2009 13:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Skláři dostanou výplaty, pomůže zákon

Demonstrace zaměstnanců ve sklářském průmyslu a porcelánkách před Úřadem vlády v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace zaměstnanců ve sklářském průmyslu a porcelánkách před Úřadem vlády v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Vláda dnes schválila novelu insolvenčního zákona, která mimo jiné umožní vyplatit zpětně tři měsíční platy i tisícům sklářů ze skupiny Bohemia Crystalex Trading. Novinářům to řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Novela insolvenčního zákona by tak měla podle vlády lépe reagovat na případnou hospodářskou krizi.

Sklářské odbory ale demonstraci před úřadem vlády ohlášenou na 30. března zatím nezruší, počkají na osud novely v parlamentu.

"Novela především usnadní restrukturalizaci podniků v platební neschopnosti, je to snaha uchránit pracovní místa a zachovat životaschopné části podniku. Součástí je i ochrana zaměstnanců před insolvencí zaměstnavatele," řekl Nečas. Vláda se bude snažit, aby se novela projednala ve sněmovně co nejrychleji a byla schválena v obou komorách parlamentu v průběhu příštího měsíce, podotkl.

Insolvenční zákon
Nový insolvenční zákon, který umožňuje od loňského roku řešit problémy podniků, výrazně posílil postavení právě zajištěných věřitelů, jimiž jsou většinou banky. Jejich nároky jsou nyní uspokojovány přednostně a na financování provozu a mzdy zaměstnanců pak nezbývají peníze.

Dosud po vyhlášení insolvence podniku v případě, že ten přestal zaměstnancům platit, stávající zákon neumožňoval vyplatit jim tuto náhradu.

Nově má být možné tři měsíční mzdy vyplatit zaměstnancům i po vyhlášení insolvence. Jsou zde ustanovení, která umožní aplikovat tyto výhodnější podmínky i například na skláře ze zkrachovalých podniků, dodal Nečas.

Zdeněk Krčmář z Nejvyššího soudu, který na změnách spolupracoval, vysvětlil, že v doprovodném zákonu o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele se v přechodných ustanoveních upravila situace zaměstnanců, kteří se v souvislosti s úpadkem podniku dostali do tíživé sociální situace. Přijaté řešení podle něj pokrývá dobu, která bude předcházet účinnosti novely zákona.

Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!