10. října 2008 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Skláři na výplatu budou čekat marně

Skláři ze Světlé se sešli v místním kině se zástupci města, úřadů práce a odborů. Stěžují si, že nevědí, co dál. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skláři ze Světlé se sešli v místním kině se zástupci města, úřadů práce a odborů. Stěžují si, že nevědí, co dál. | foto: ČTK

PRAHA/SVĚTLA NAD SÁZAVOU Skláři ze Světlé nad Sázavou a Poděbrad nedostanou své zářijové mzdy. Firmě Bohemia Crystalex Trading (BCT) se nepodařilo zajistit peníze na výplatu pro 1750 lidí. Ve Světlé byl výplatní termín dnes, v Poděbradech by měli lidé mzdy dostat až 14. října.

Peníze na výplaty na účtech alespoň částečně byly, jsou ale už několik týdnů zablokované a sklárny s nimi nemohou volně disponovat. Odboráři skláren již dříve svolali demonstraci před úřad vlády. Sejít se zde mají 23. října v 11 hodin.

V Poděbradech se podle Samce ve čtvrtek při jednání vedení podniku a odborářů s předběžným insolvenčním správcem podařilo dohodnout, že by se mzdy do konce října ještě mohly vyplatit. To ale jen v případě, že se podaří inkasovat peníze za dokončení zakázky a věřitelské banky budou souhlasit s jejich použitím na výplaty. Podobný model by vedení chtělo uplatnit také ve Světlé, tam ale zatím nebyl jmenován insolvenční správce.

Skupina firem kolem BCT je kvůli nedostatku provozního kapitálu od 22. září v insolvenčním řízení. Ve Sklárnách Kavalier v Zásadě a v novoborském Crystalexu se ale stále vyrábí a tamní zaměstnanci své mzdy dostali stejně jako pracovníci mateřské BCT. Naopak sklárny ve Světlé a Poděbradech nebyly klíčovými provozy a výroba se tam už v minulém týdnu zastavila.

Tamní zaměstnanci zůstali bez výplat a vedení sklářských odborů proto už ve čtvrtek rozhodlo svolat na 23. října demonstraci před úřad vlády.

ČTK

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz