9. října 2008 11:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Skláři půjdou demonstrovat

Vedení skláren Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou 29. září hromadně oznámilo svým 1250 zaměstnancům úplné zastavení výroby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedení skláren Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou 29. září hromadně oznámilo svým 1250 zaměstnancům úplné zastavení výroby | foto: ČTK

PRAHA Sklářské odbory chystají demonstraci před úřadem vlády. Sejít se zde mají 23. října v 11 hodin. Důvodem jsou mzdy sklářů z uzavřených skláren Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázvaou a Skláren Bohemia v Poděbradech. Odboráři se obávají, že zaměstnanci skláren výplatu nedostanou.

Účty firem jsou zablokované a na výplatu mezd s největší pravděpodobností nebudou peníze, řekl předseda odborového svazu pracovníků průmyslu skla a porcelánu Vladimír Kubinec.


V Poděbradech skončí přes sto sklářů

Více než 100 ze 460 lidí přijde v
blízké době definitivně o práci v poděbradských Sklárnách Bohemia. Vyplynulo to z jednání insolvenčního správce s vedením firmy a odborů. Sklárny neobnoví zatím hutní výrobu. Chystá se však
dokončení některých rozdělaných zakázek, řekl ředitel podniku Jaroslav
Seifert.


Skupina firem kolem BCT je kvůli nedostatku provozního kapitálu od 22. září v insolvenčním řízení. Zatímco ve Sklárnách Kavalier v Zásadě a v novoborském Crystalexu se stále vyrábí, ve Světlé a v Poděbradech se už výroba zastavila a zaměstnanci jsou doma.

Mluvčí skupiny BCT Karel Samec řekl, že o prostředcích na výplaty mezd ve Světlé a Poděbradech majitelé společností jednají s bankami. V Crystalexu ale lidé své mzdy dnes dostali a také BCT a Sklárny Kavalier, které mají výplatní den v pátek, své zaměstnance vyplatí.

Pokud by i ve Světlé a Poděbradech lidé své mzdy dostali, je Kubinec připraven demonstraci odvolat. Je ale přesvědčen o tom, že peníze na mzdy nebudou. "Demonstraci jsme se rozhodli svolat až po volbách, protože z toho nechceme dělat politiku," vysvětlil odborář. Cílem demonstrace je prý upozornit veřejnost na přístup státu jako vlastníka k situaci ve sklářské skupině. Protest má také upozornit na špatné postavení zaměstnanců v insolvenčním řízení. "Nový insolvenční zákon posílil postavení věřitelů se zástavami, tedy především bank, na úkor ostatních věřitelů a zejména zaměstnanců," vysvětlil Kubinec.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz