22. února 2007 12:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Škoda Auto vydělala rekordních 11 miliard

Škoda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

MLADÁ BOLESLAV Klíčová česká firma Škoda Auto se pochlubila hospodářskými výsledky za loňský rok. Automobilka zvýšila čistý zisk o 40,1 procenta na rekordních 11,06 miliardy korun.

Tržby společnosti vzrostly o 8,7 procenta na dosud nejvyšších 203,7 miliardy Kč. Firma také loni poprvé překonala hranici půl milionu prodaných vozů a zvýšila prodeje o 11,7 procenta na téměř 550.000 aut. Podle finančního ředitele Holgera Kintschera se na nižším růstu tržeb proti počtu prodaných vozů odrazila posilující koruna vůči euru.

Od začátku roku 2004 koruna zpevnila o 17 procent, což dělá Škodě problémy zejména v klíčové západní Evropě, odkud loni pocházelo 60 procent tržeb. Neustálé oddalování přijetí eura podle něj dělá firmě problémy při plánování a může vést k přehodnocení investic automobilky.

"Letos chceme zvýšit výrobu na 600.000 vozů a stabilizovat výkonnost firmy," uvedl předseda představenstva Detlef Wittig. Letošní rok podle něj bude rokem nové Fabie, nových variant loni představeného Roomsteru a také Octavie ve verzi Scout.

Firma se podle Wittiga chce soustředit na upevňování tržních pozic v Evropě a na rozšiřování kapacit v Číně, Rusku a Indii. Zahraniční výroba by měla vzrůst z loňských 35.000 vozů na 80.000 aut.

Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky se růst automobilky zřejmě v příštích letech zpomalí. "Jsou to rekordy, které v průběhu dalších let nebudou mít obdoby," uvedl s tím, že Škoda se bude muset potýkat s rostoucí konkurencí i zpomalením ekonomického růstu na hlavních trzích, kde prodává, zejména v Německu či ČR.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz