14. března 2007 15:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Škoda částečně ustoupila odborům

Škoda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

MLADÁ BOLESLAV Za průlom označují odbory včerejší kolo vyjednávání s automobilkou Škoda Auto. Firma podle nich ustoupila od zavedení nového mzdového systému, který měl posílit pohyblivé složky mzdy.

Odbory nový model odmítaly jako nespravedlivý. Podnik jeho přijetím podmiňoval navýšení svých mzdových návrhů. Od pořádání informačních mítinků, které by měly příští týden zčásti omezit výrobu, však odbory neustoupí.

Ústupek firmy šéf odborů Jaroslav Povšík označil za průlom ve vyjednáváních. Nyní se podle něj bude moci jednat o navyšování jednotlivých složek mzdy. "Přejeme si dohodu. Firma musí ve svých nabídkách zrychlit," řekl Povšík.

"Co se týká podoby mzdového systému, netrváme na našem původním návrhu.
Modernizaci mzdového systému navrhujeme založit na spravedlivých a osvědčených prvcích," uvedl personální šéf automobilky Martin Jahn. O modernizaci mzdovém systému chce podle něj podnik s odbory ještě jednat.

V úterý firma bez bližších podrobností uvedla, že odborům představila další kompromisní návrh nového mzdového systému. Navrhovaný nový mzdový model se odborářům nelíbil, protože údajně nepřinášel zajištěný růst mezd všem zaměstnancům.

Firmě hrozí generální stávka
V dosavadních pěti kolech se odbory s firmou zatím dohodly na vyšších příplatcích za ztížené pracovní prostředí a za noční práci. Podle ekonoma odborů Jana Millera firma dál navrhla zvýšení jednorázového bonusu na 8000 korun, zvýšení osobního ohodnocení o dvě procenta a tarifů o 6,1 procenta. "V rámci roční výplaty to dosahuje průměrně růst asi sedm procent," řekl Miller.

Odbory přitom požadují jen u tarifů průměrný růst 17 procent. Spolu s jejich dalšími požadavky to znamená nárůst celkového objemu mezd o 24 procent. Firma návrh odborů již dříve označila za nereálný. Obě strany se musejí dohodnout do 31. března, kdy vyprší platnost nynější mzdové dohody.

Pokud by se odboráři s vedením do konce března nedohodli a firma zavedla platy podle zákona, jsou odbory podle Povšíka připraveny vstoupit do spontánní stávky. Pokud by zůstal současný stav a jednalo se dál, udělají odbory podle Povšíka hodinovou generální stávku ve všech třech směnách.

ČTK