12. dubna 2007 18:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Škoda nevyhověla odborům v růstu mezd

MLADÁ BOLESLAV Odbory ze Škody Auto odmítly poslední z návrhů na zvýšení mezd zaměstnancům automobilky. Firma navrhla třináctiprocentní zvýšení, odbory ale nabídku nepřijaly. V úterý proto pravděpodobně zaměstnanci zahájí stávku.

Odbory odmítly poslední nabídku společnosti na růst mezd, řekl novinářům předseda firemních odborů Jaroslav Povšík. Nabídka zaměstnancům zaručovala třináctiprocentní nárůst platů. V úterý by podle dřívějších prohlášení odborářů měla vypuknout výstražná stávka, která potrvá hodinu v každé ze tří směn.

Vedení Škodovky ve středu navrhlo desetiprocentní růst tarifu na dva roky od 1. dubna, navýšení ročního bonusu na 10.000 korun a inflační doložku od poloviny roku 2008. Při rozpočítání všech položek to znamená celkové zvýšení platu o 13 procent, což je více než 3000 korun měsíčně na zaměstnance, tvrdí člen představenstva firmy Martin Jahn.

Poslední nabídka společnosti zaměstnancům zaručuje třináctiprocentní nárůst platů, odbory však nesouhlasí s inflační doložkou. Firma nabízí proplácet inflaci od tří procent, odbory chtějí proplácet inflaci celou. Pokud by firma do úterý přistoupila na požadavek odborů, mohla by stávku odvrátit. "Cílem stávky by bylo co nejméně zatížit lidi a co nejvíce poškodit firmu,"
řekl Povšík.

Odboráři zatím nesdělili, na jaký růst platů jsou ochotni přistoupit. Předseda firemních odborů pouze připustil, že to je méně než původně požadovaný růst tarifů o 17 procent, který s dalšími požadavky dával celkový růst objemu mezd o 24 procent.

Klaus řečnil proti zvyšování mezd
Prezident Václav Klaus dnes varoval před velkým nárůstem mezd v největší české firmě Škoda Auto. Při návštěvě závodu Škody v Kvasinách řekl, že dohoda automobilky s odbory bude mít "signální efekt pro celou českou ekonomiku" a mohla by vést k demonstračnímu efektu a takzvanému mzdovému vzlínání.

"Co unese Škoda Auto, nemusí být přesně to, co mohou unést některé jiné české firmy," řekl Klaus ČTK. Přítomné členy vedení automobilky prezident v souvislosti s dopady na celou českou ekonomiku vyzval k tomu, aby "mzdy moc nezvýšili". "Signální efekt, který přijde z této dohody pro zbytek ekonomiky, bych jako ekonom v žádném případě nepodceňoval," řekl Klaus.
Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz