Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Škoda útočí na ruský trh

GRABCEVO Volkswagen zahájil stavbu své první továrny v Rusku. Budou se zde montovat i modely Škoda Auto. Kapacita výroby po dokončení bude 115 tisíc automobilů ročně a prvním hotovým autem by měla být Škoda Octavia.

Vozy se budou v továrně od podzimu 2007 nejprve montovat z dovezených dílů. V roce 2009 by měla být postavena svařovna, lakovna a začít by měla i výroba nového automobilu vyvinutého přímo pro ruský trh. Celková investice Volkswagenu dosáhne 400 milionů eur (asi 11 miliard korun), což je pro zahraničního výrobce automobilů rekordní částka. Škoda se přitom na ní podílí ze 37 procent. Rozhovory o vstupu koncernu do Ruska trvaly několik let.

Předseda představenstva Škoda Auto Detlef Wittig se o investici neobává. „Naopak, možná jsme sem přišli dokonce o něco později, než jsme měli,“ uvedl při zahájení stavby. „Máme podporu federální vlády i vlády zdejší oblasti, takže se cítíme velmi bezpečně,“ dodal Wittig.

Položení základního kamene se v průmyslové zóně nedaleko místního letiště kromě Wittiga zúčastnil také předseda představenstva koncernu Volkswagen Bernd Pischetsrieder. Ruskou stranu zastupoval ministr hospodářského rozvoje German Gref a guvernér kalužské oblasti Anatolij Artamonov.

Gref v rozhovoru zdůraznil, že kvalitní česká auta jsou výhodnou nabídkou pro mnoho ruských občanů s menšími příjmy. „Proto hned jak se tu začnou auta skutečně vyrábět, začneme všechny naše úředníky přesazovat do škodovek,“ dodal s úsměvem.

Pro Kalužskou oblast továrna znamená především nová pracovní místa, kterých by mělo údajně být 3000 až 3500. Kalugu si lidé z Volkswagenu vybrali mimo jiné pro její kvalifikovanou pracovní sílu, ale i daňové úlevy. Volkswagen nyní vyjednává s ruskými dodavateli; v plánu je, aby mezi 60 a 70 procenty dílů pocházelo z Ruska.

„Otevření závodu v Kaluze je logickým krokem v naší strategii pro trh v bývalých sovětských zemích. Umožní nám dosáhnout na trhu konkurenceschopnou pozici, která je dnes zatížená vysokou dovozní cenou do Ruska,“ zdůraznil Jan Hurt, zástupce Škody Auto pro Rusko. Továrna podle něj pomůže prodej škodovek v Rusku několikanásobně zvýšit. Hurt si od nové továrny slibuje také zlevnění, možná až o 15 procent. Ruská administrativa totiž slíbila uvalit na dovážené díly pouze tříprocentní clo. Při dovozu celého vozu je přitom clo 25 procent. V továrně by měly kromě octavií vznikat i Škoda Fabia a Superb, nové, speciálně ruské auto, ale také několik typů značky Volkswagen: Polo, Passat a Touareg. Předseda představenstva Volkswagenu Pischetsrieder se před ruskými novináři nechal slyšet, že jeho koncern by rád ovládl pět procent ruského trhu s automobily. Svá auta už přímo v Rusku kompletují či vyrábějí také například francouzský Renault či americký Ford.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Restaurace během koronavirové pandemie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Restaurace během koronavirové pandemie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Restaurace během koronavirové pandemie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?