Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Skončil v Hradci Králové s profi fotbalem. V nové kariéře mu pomáhá finanční poradce

Jan Hable s finančním poradcem Partners Jiřím Leskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hable s finančním poradcem Partners Jiřím Leskem. | foto: Partners

Před dvěma lety ukončil nadějný fotbalový záložník Jan Hable z Nového Města nad Metují profesionální fotbalovou kariéru. Bylo to deset let poté, co s českou fotbalovou sedmnáctkou slavil stříbro na mistrovství Evropy. Konec přišel předčasně.

ADVERTORIÁL

Jan Hable sám říká, že slibnou fotbalovou předpověď nenaplnil. Ale našlápnuto měl skvěle. Ještě jako dorostenec odešel z Hradce Králové do italské Fiorentiny, poté si zahrál nejvyšší soutěže v Česku a Řecku. Ale pak přišel konec. Mladý muž přemýšlel, co bude dál.

Rozhodl se podnikat v pohostinství. Zatímco jako profesionální fotbalista měl okolo sebe ansámbl lidí, kteří o něj pečovali, najednou se musel v profesionálním životě čile otáčet a spoléhat na opravdové přátele. Jedním z nich je Jiří Lesk, finanční poradce společnosti Partners.

Jan Hable s finančním poradcem Partners Jiřím Leskem.
Jan Hable s finančním poradcem Partners Jiřím Leskem.

„Jirka je můj consilier, rádce. Radím se s ním úplně o všem. Od pojištění přes hypotéku a investice pro dceru až po investice do podílových fondů. Ať se to týká rodiny, nebo firmy. Často se nejedná o úplně malé objemy peněz. Jirka všechno o mých financích ví - a já jsem za to rád, protože z toho profituji,“ uvádí Jan Hable, jenž hrál v Itálii první i druhou nejvyšší soutěž.

„Nemůžu říct, kolik jsem díky němu ušetřil. Určitě jsou to desítky tisíc, protože on umí vždy vyhledat nejnižší nabídku. Ale důležitá je dostupnost, důvěra i velká úspora času, a to každý den. To má pro mě obrovský význam, ten servis je k nezaplacení,“ dodává.

Špatně nastavená pojistka

Hned první úkol pro poradce byl velice složitý, musel vyřešit problém s klientovou pojistkou. Tu si Jan Hable zřídil jako profesionální sportovec, patřil tedy mezi rizikové skupiny, a tak platil každý měsíc přes tři tisíce korun. Pro normálního smrtelníka vysoká suma.

Zabezpečte svou rodinu proti nepřízni osudu. Poradíme vám, jak.

Když však došlo na výplatu peněz kvůli zdravotním potížím, bývalý fotbalista narazil. Zdravotní komplikace nebyly způsobené úrazem a finanční ústav nechtěl plnit. Pojistka totiž byla nastavena primárně na úrazy a chybělo v ní připojištění pro případ pracovní neschopnosti z obecných příčin. Přišla tak řada na zkušeného finančního poradce Jiřího Leska, který ví, s kým se domlouvat a kde vyjednávat.

„Zvolil jsem si člověka, ke kterému mám důvěru. Nechci mít u sebe někoho, kdo mi prodá nějakou službu, ale když ho potřebuji, dá ode mě ruce pryč. Už se mi to stalo, ale to není případ Jirky Leska,“ uvádí Hable.

Jiří Lesk

Ve společnosti Partners působí od roku 2011, a to v oblasti Hradce Králové. K jeho vizi patří spokojení lidé a u většiny z nich je to podmíněno tím, že mají v pořádku své peníze. To znamená, že mají rezervy, umí hospodařit a pro krizové situace mají záložní plán, aby je snadněji překonali. Proto také školí v neziskovém vzdělávacím projektu Den finanční gramotnosti.

Po konci fotbalové kariéry hledal Jan Hable nový životní impulz. Přišel v momentě, kdy jeho otec slavil 50. narozeniny a rodina nemohla sehnat odpovídající catering a další servis.

Honza rozjel cateringovou firmu, která je zaměřená na různé zážitky a spolupracuje s desítkami odborníků, navíc má vlastní bar s diskotékou. „Mám event agenturu, která se zabývá pořádáním firemních akcí, svateb či jiných akcí. Docela dobře se rozjela, učím se, snažím se zlepšovat. Tady to jde, to mě teď nabíjí, ve fotbale jsem to už neviděl. Jsme schopni přijet téměř kamkoliv, vytvořit tam špičkový catering a zajistit stany a doprovodný program,“ vysvětluje.

V regionu už je jeho firma poměrně známá, protože organizuje akce, kterých se účastní více než čtyři tisíce lidí. V létě by měli zajišťovat občerstvení na známém hudebním festivalu v Trutnově.

Během dvouleté spolupráce upravil finanční profesionál životní i úrazovou pojistku, zajišťoval pojištění na nemovitost, na firmu i na byt, který vlastní a pronajímá.

Spoříme pro dceru

Nejsložitějším však bylo vyřešit hypotéku na dům, kde má Honza také sídlo firmy. Nejenže bylo potřeba překonat jisté právní překážky a docílit dostatečné zajišťovací hodnoty, ale Jiří Lesk vyjednal též ocenění nemovitosti zdarma (jinak se běžně platí pět tisíc korun) a zajímavou slevu na úrokové sazbě, která na pětileté fixaci znamená úsporu dalších zhruba 35 tisíc korun. Klient také oceňuje, že Jiří aktivně komunikoval s realitními specialisty obou stran obchodu, s bankou i s odhadcem. Zvládli tak vyladit vše potřebné a s řešením měl minimální papírování. S manželkou chtěli bydlet v novém domově do Vánoc - a to se nakonec podařilo.

Porovnejte si nabídku hypoték a ušetřete.

V souvislosti s vyřešením hypotéky bylo nutné opět aktualizovat i životní pojištění, hlavně navýšit pojistné částky na invaliditu a pro případ úmrtí, pracovní neschopnost, úrazy a hospitalizaci. Vzhledem k tomu, že Honza v té době hrál fotbal už pouze na regionální úrovni, bylo možné díky změně pojišťovny zajistit vysoké limity za relativně nízkou cenu: i s pojištěním dcery celkem za asi 1300 korun měsíčně.

„Společně jsme také zařídili investici do podílových fondů pro tříletou dceru. Zatím spořím 1500 korun měsíčně, aby dcera měla ve dvaceti letech přibližně 600 000 Kč, což bude asi dvojnásobek toho, kolik vložíme my. Chci si vše vyzkoušet, rád bych pak měsíční investici navýšil,“ dodává Jan Hable s tím, že po konci letní sezony si chtějí s Jirkou sednout a vymyslet formu výhodného spoření pro celou rodinu.

Jiřího Leska nyní čeká vyřešit pojištění firemních vozů a také jeden speciální úkol: „Jako mladík jsem se pustil po hlavě do jedné investice. Tehdy s tím přišel spoluhráč a několik se nechalo přemluvit. Snad mi pomůže i s tímto,“ uzavírá Jan Hable.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!