4. listopadu 2010 9:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ŠKOP: Změní se náhled na úrokové sazby

Ani hrozba výrazně vyšších úroků ale nepřinutila klienty ke změně bankovního domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ani hrozba výrazně vyšších úroků ale nepřinutila klienty ke změně bankovního domu. | foto: Shutterstock

Nejzajímavější událostí na domácí finanční scéně bude tento týden čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Jelikož ke změně sazeb patrně nedojde a klíčová sazba centrální banky zůstane stále na úrovni 0,75 procenta, trhy bude zajímat něco úplně jiného.

Centrální banka totiž zveřejní svoji novou prognózu. Stará prognóza ze srpna počítala s růstem úrokových sazeb až od druhé poloviny příštího roku, reálná ekonomika si letos měla polepšit o 1,6 procenta a v příštím roce to má být lepší o 1,8 procenta a inflace se měla pohybovat v následujících dvou letech okolo inflačního cíle centrální banky.

Co lze tedy od ČNB očekávat? Letošní růst HDP by měl být revidován nahoru díky výrazně lepšímu druhému čtvrtletí a lepším vyhlídkám pro třetí kvartál. Naproti tomu výhled na příští rok bude tlačen dolů silnějším kurzem a zahrnutím fiskální reformy do nové prognózy, což bude kompenzováno lepším vývojem v eurozóně.

Celkový dopad je tak nejistý. Inflační výhled se patrně posune nahoru. Důvodem jsou zejména regulované ceny a ceny potravin. Svoji roli by mohla sehrát i vyšší spotřeba domácností a mzdy. Co z toho plyne pro úrokové sazby? S vyšším inflačním výhledem bychom se mohli dočkat toho, že nová prognóza ukáže na dřívější zvýšení sazeb než ve druhé polovině příštího roku.

Změna ovšem nebude nijak dramatická. Domníváme se, že centrální bankéři přistoupí k prvnímu zvýšení sazeb až ve druhém čtvrtletí příštího roku. V brzkém zvyšování sazeb by jim měla bránit příliš silná koruna, riziko opětovné recese v eurozóně či nejistý globální výhled.

Jiří Škop analytik Komerční banky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?