5. března 2009 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Skotská vláda určí ceny alkoholu

Alkohol-ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol-ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

EDINBURGH/PRAHA Skotsko se může stát první evropskou zemí, ve které bude zákonem stanovena minimální cena alkoholu. Skotská vláda se k tomuto kroku odhodlala v rámci boje proti nadměrné spotřebě alkoholu v zemi.

Podle nedávno zveřejněné studie se Skotsko řadí v žebříčku zemí s nejvyšší spotřebou alkoholu na hlavu na osmé místo na světě. Náklady spojené s potlačováním následků alkoholismu dosahují ročně 2,25 miliardy liber.

Kromě regulace minimální ceny alkoholu, která by měla vstoupit v platnost do letošního prosince, požaduje skotská vláda i zrušení marketingových akcí, v jejichž rámci jsou nabízeny množstevní slevy při nákupu většího množství alkoholu.

Přestože skotská vláda doposud nespecifikovala výši minimální ceny za alkohol, nezávislá studie University of Sheffield ukázala, že minimální cena 40 pencí za balení alkoholického nápoje vedla ke snížení konzumace alkoholu o 2,6 procenta.

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.