Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Škromach: O penzích se rozhodne v září

Zdeněk Škromach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Škromach | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovává varianty, jak navýšit důchody pro příští rok. Podle šéfa rezortu Zdeňka Škromacha porostou v příštím roce penze od 380 do 1000 korun.

O kolik penze od ledna vzrostou, bude podle něj záležet na tom, "jaká vláda bude zemi vládnout". Letos se proti loňsku důchody zvedly průměrně asi o 380 korun na 8128 korun.

Se zvyšováním penzí musí počítat nový rozpočet, o němž by sněmovna měla nejspíš začít jednat v říjnu. Do té doby by se měla k úpravě důchodů vyjádřit i tripartita. Mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková řekla, že by kabinet měl konečnou variantu dostat do 27. září. Dosavadní ministr financí Bohuslav Sobotka chce návrh rozpočtu vládě předložit do 15.
srpna.

ODS před volbami plánovala zavedení rovné daně. Vyšší ceny potravin pak chtěla kompenzovat zvýšením důchodů o tisícikorunu. Od svých návrhů bude muset ale vzhledem k povolebnímu uspořádání nejspíš ustoupit. "Teoretická varianta je i růst až o 1000 korun," řekl Škromach k připravovaným návrhům na zvyšování penzí. Podle něj není ale tento růst pravděpodobný. Ministr dodal, že výdaje na důchody by se tak zvýšily o 33 miliard korun.

Pravděpodobné je podle něj průměrné přidání o 500 korun, které by si mohlo vyžádat kolem 15 miliard. "Naší snahou je hlavně zachování poměru mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem," uvedl Škromach. Nyní penze odpovídá asi 42 procentům příjmu. Průměrná mzda by letos podle analytiků mohla překročit 20.000 korun. Průměrný důchod by tedy měl být rozhodně vyšší než 8400 korun.

Návrhy variant podle Škromacha počítají s tím, že by se zvedl pevný základ penze. Nyní činí 1470 korun a je pro všechny důchodce stejný. Růst by měla podobně jako letos i procentní část, aby se dál snižoval rozdíl mezi takzvanými staro- a novodůchodci, uvedl ministr. Lidem, kteří odešli do důchodu do konce roku 1995 a mají nižší penze, by se měla zvýšit o něco víc.

První verze státního rozpočtu zahrnovala schodek přes 170 miliard. Ministr financí nyní pracuje na "úsporných balíčcích", aby se deficit vešel zhruba do 88 miliard korun. Škrty by ale podle informací vliv na zvyšování penzí mít neměly.
,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?
Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?

Téměř v každé domácnosti se někdy zbytečně vyhazují potraviny, nejčastěji ovoce a zelenina. Přitom moderní vychytávky nám pomohou s lepším uchováváním a prodloužením trvanlivosti. Jaké to jsou?