29. července 2008 8:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Slábnoucí Německo děsí Čechy

Německá recese by po posilující koruně byla další těžkou ránou pro české exportéry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá recese by po posilující koruně byla další těžkou ránou pro české exportéry. | foto: Reprofoto

PRAHA České firmy, které vyvážejí své zboží do Německa, mohou po posilující koruně dostat další ránu. Nejsilnější evropská ekonomika stojí na prahu recese. Ukazuje na to i pokles indexu spotřebitelské nálady na měsíc srpen, který včera zveřejnil norimberský institut GfK.

Nálada německých spotřebitelů je nejnižší za posledních pět let. Index důvěry na srpen, který sestavuje GfK na základě průzkumu mezi dvěma tisícovkami Němců, klesl na 2,1 bodu z červencových 3,6 bodu. Výsledky jsou výrazně horší, než byly odhady analytiků. Ti očekávali jen snížení na 3,5 bodu. „Nové rekordní ceny energie, rostoucí obavy z recese a opětovné zintenzivnění krize na finančních trzích vážně znervóznily spotřebitele,“ uvádí se v prohlášení GfK.

Špatná zpráva pro české firmy
Na horší časy německé ekonomiky ukazují i další údaje. Jsou jimi rekordně vysoká inflace (3,4 procenta), nejvyšší od roku 1993, a také nejhorší index ekonomických očekávání investorů a analytiků institutu ZEW, který je na nejnižší úrovni od roku 1991. O možném zpomalení německého hospodářství v důsledku globální krize minulý týden otevřeně hovořila i samotná kancléřka Angela Merkelová.

Pro české firmy je to velmi špatná zpráva. Do Německa totiž směřuje asi 30 procent tuzemského exportu. Každé zpomalení německé ekonomiky se tak našich podniků silně dotýká. „Jsme extrémně otevřená ekonomika směrem k vyspělému Západu a z toho pramení i velká závislost. Platí, že zpomalení růstu německého HDP o jeden procentní bod znamená pro nás brzdu minimálně o půl procentního bodu,“ upozornil Aleš Michl, analytik z Raiffeisenbank.

Zisky krátí sílící česká koruna
Českým exportérům dosud krátila zisky sílící česká koruna. „Posilování koruny v posledních dvou letech se exportérům dařilo kompenzovat vyšším objemem prodejů. S recesí v Německu by ale toto skončilo,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podobné hlasy zní i od samotných firem, které valnou část své produkce vyvážejí do ciziny. „Objem exportu se nám daří zvyšovat. Zprávy o možném zpomalení růstu německé ekonomiky tak zatím na nás nedopadají. Otázkou ale samozřejmě zůstává, co se stane s německým hospodářstvím v příštím roce,“ připustil Jaroslav Černý, mluvčí společnosti Škoda Auto.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?