Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sladký život s korunou

Češi na dovolené více utrácejí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi na dovolené více utrácejí. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Vyrazit letos na letní dovolenou do ciziny je lákavější než kdy dříve. Proti konci června loňského roku česká koruna posílila tak výrazně, že si Češi letos mohou dopřát v zahraničí daleko více než v minulých letech. A také se skutečně chystají více utrácet. Již nyní směnárny hlásí zvýšený zájem o valuty, zejména eura.

„Letos před létem prodáváme Čechům asi o dvacet procent více eur než ve stejném období v loňském roce,“ říká Mikuláš Šveda, obchodní ředitel společnosti Exchange, která patří mezi největší nebankovní směnárny v Česku. Češi však podle něj nenakupují ve větší míře jen eura, ale i některé další měny, jako například americké, kanadské i australské dolary.
 Velký zájem Čechů o valuty před letošním létem potvrzují i samotné banky. „Zájem o valuty je letos skutečně větší, než tomu bylo v minulém roce,“ potvrzuje Kristýna Havligerová z České spořitelny. „Navíc do konce září nabízíme nákup cizí měny bez poplatku,“ dodává Havligerová.

 Nebývalý zájem Čechů o valuty přikládají ekonomové zejména silné koruně. Jestliže dnes se eura ve směnárnách prodávají okolo 24,4 koruny, ve stejnou dobu před rokem to bylo okolo 29 korun.  Eura tak pro Čechy zlevnila asi o 16 procent. Ještě lépe jsou na tom lidé, kteří se chystají na dovolenou mimo Evropu a vybavují se americkými dolary. Pro ně tyto valuty proti loňsku zlevnily dokonce o 28 procent. Dnes jsou dolary ve směnárnách k mání už za 15,60, před rokem je lidé nakupovali zhruba za 21,60 koruny.

Dopady silné koruny jsou pro Čechy v cizině příjemné - více si za svou měnu pořídí. Lidé tak na letních dovolených plánují více utrácet, než byli zvyklí v minulosti. „Češi jsou v cizině stále náročnější klientelou. Nejen že vyhledávají stále kvalitnější hotely, ale poptávají se i čím dál více na doplňkové služby. Jde o nejrůznější výlety, více si půjčují auta a hlavně více utrácejí,“ říká Dan Plovajko, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer.

Zvyšující se nároky českých turistů na zahraničních dovolených potvrzuje také Tomio Okamura, člen prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. „Dnes je pro Čechy na letní dovolené standardem již tříhvězdičkový hotel. Přibývá ale lidí, kteří vyhledávají luxusnější ubytování a řadu nadstandardních služeb,“ uvádí Okamura. I on potvrzuje, že si lidé na zahraničních dovolených dnes více dopřávají. „Není to jen díky silné koruně, ale i díky rostoucím příjmům Čechů. Například již vloni byla průměrná útrata na místě pobytu 14 183 korun. Letos očekáváme nárůst o pět procent,“ dodává Okamura.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....