Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Režisérka Šmejdů se bála Ordinace na Nově. Ale její dokument uspěl i tak

Silvie Dymáková, která za vznikem Šmejdů stojí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvie Dymáková, která za vznikem Šmejdů stojí. | foto: MAFRA, František Vlček

Premiéru měl 18. dubna. Od té doby film nezmizel z veřejného povědomí. Šmejdi režisérky Silvie Dymákové na sebe znovu strhli pozornost veřejnosti. Do hlavního vysílacího času je umístila Česká televize. Dokument si nenechalo ujít 1,2 milionu diváků. "Báli jsme se Ordinace v růžové zahradě, výsledek považuji za neskutečný úspěch," říká Dymáková v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: V úterý vysílala váš dokument Česká televize a zapnulo si ho na 1,2 milionu diváků. Překvapila vás tak velká sledovanost?
Já jsem nečekala tak velké číslo, i když s kolegy jsme se o tom bavili. Tipovali jsme různé počty a já osobně jsem odhadovala 1,114 milionu diváků. Někteří kolegové mi říkali, že je to strašně troufalý tip, ale já jsem si za tím stála - jinak se odhady pohybovaly kolem 600, 700 tisíc. Docela jsme se báli Ordinace v růžové zahradě, která běžela na Nově - to je hodně silný soupeř. Opravdu výsledek považuji za neskutečný úspěch.

Lidovky.cz: Přibylo po odvysílání filmu ohlasů?
Reakcí bylo od dob, kdy dokument spatřil světlo světa, strašně moc. Nyní se objevila další obrovská vlna. Chodila mi spousta esemesek, facebookové stránky filmu i moje vlastní byly úplně zaplavené. Zhruba do půlnoci jsem se zprávami probírala. Z více než devadesáti procent byly pozitivní, ve smyslu "chceme vám vyjádřit podporu", "stojíme za vámi". Pozitivní odezvy se hrnuly i ze Slovenska, kde film vysílala tamní veřejnoprávní televize.

Snímek z dokumentu Šmejdi

Snímek z dokumentu Šmejdi

Lidovky.cz: Pamatujete si i některou z negativních reakcí?
Před pár dny mě zaujal jeden negativní komentář. Klasicky se navážel do inteligence seniorů, že jsou hloupí. Také je prý film jednostranně zaměřený a my nedokážeme problém dobře posoudit, zároveň hážeme všechny prodejce do jednoho pytle. Také, že nejsem problematiku schopna pochopit, protože jsem hloupá kráva.

Šmejdi ve vysílání

Šmejdi se stali druhým nejsledovanějším pořadem večera, o zhruba 400 tisíc diváků vedla Ordinace v růžové zahradě 2 televize Nova. Ta dosáhla celkem 1,64 milionu diváků.

Lidovky.cz: Očekáváte ještě další reakce? Jak intenzivní budou?
To je pro mě zatím otázka. V tuto chvíli nedokážu odpovědět. Jsem hodně zvědavá na další zprávy, až zase otevřu facebook a e-mail. Každopádně myslím, že se pořád ponesou ve stejném duchu.

Lidovky.cz: Který z důsledků vašeho filmu vás nejvíc potěšil?
Jsem zvědavá na vývoj po promítání Šmejdů v Bruselu v Evropském parlamentu - eurokomišař pro ochranu spotřebitelů pan Neven Mimica se nechal slyšet, že Šmejdi budou mít vliv i na tvorbu evropské legislativy. Já vůbec netuším jak přesně, každopádně na tuto reakci se těším nejvíc.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...