Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Slevové podvodníky zkrotil, teď si web posvítí na šmejdy z předváděček

Kuchyňské nádobí - ilustrační fotografi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuchyňské nádobí - ilustrační fotografi | foto: Shutterstock

PRAHA Nová webová služba sdružující podvedené české spotřebitele slaví první úspěch. Do pondělí se mohli na stránkách HromadnéŽaloby.cz přihlásit se svojí pohledávkou zákazníci i podnikatelé, kteří marně čekají na peníze od slevového portálu NebeSlev.cz. Ten přislíbil dluhy splatit. Nově se web zaměří na firmu, která na předváděcích akcích odírá seniory.

Za portálem HromadnéŽaloby.cz stojí ekonom Tomáš Pospíšil a právník Petr Němec, který loni spustil tažení proti bankovním poplatkům za vedení úvěrových účtů (ČTĚTE VÍCE).

Jejich projekt si klade za cíl organizovaně pomáhat spotřebitelům při hájení svých práv proti podvodníkům. Podvedení lidé se mohou připojit k „hromadným žalobám“ na různé firmy, s nimi poté jedná vybraný právní zástupce (ČTĚTE VÍCE).

Ne vždy však musí případ skončit u soudu. Společný postup může vystrašit firmu, která má následně větší snahu se s nespokojeným zákazníkem domluvit. A to je i případ nepoctivého slevového serveru NebeSlev.cz. Ten svým obchodním partnerům neplatil podle domluveného platebního kalendáře. Na své peníze čeká také řada nespokojených zákazníků.

ČTĚTE TAKÉ:

„Domluvili jsme se s nimi tak, že vítáme jejich vstřícný postup a pokud závazky uhradí, tak žalobu z webu stáhneme. Kdyby ta společnost ale neplnila závazky vůči novým spotřebitelům, co by se cítili poškozeni, tak bychom žalobu obnovili,“ řekl Petr Němec serveru Lidovky.cz.

Prvotní nadšení z prvního vítězství nad podvodníky však mladý právník brzdí: „Nevím, jestli to dopadne dobře, možná se snaží jen získat čas. Teď se na nás obrátila paní s pohledávkou sto tisíc. Jsme připraveni tu společnost dát do insolvence.“

První žaloby na cestě

Vedle mimosoudních dohod se však schyluje už k prvním skutečným žalobám. Server nyní oslovil první přihlášené podvedené klienty z Prahy a Středočeského kraje a s pomocí advokátů hodlá zažalovat společnosti Skylink a CS Link. Ty totiž nalákaly 1,5 milionu zákazníků na bezplatné využívání satelitních služeb, které následně zpoplatnili 29korunovým paušálem.

„Vybrali jsme Prahu, protože s klienty chceme osobně komunikovat. Očekávám, že žaloby odejdou ještě tento měsíc,“ vysvětluje Němec.

Hrnce za 35 tisíc

Nový případ, na který se server HromadnéŽaloby.cz chce zaměřit, jsou předváděcí akce zaměřené na seniory, které podvodná firma odírá o desítky tisíc.

„Je to firma, jejíž jméno zatím nechceme zveřejňovat. Patří mezi ty menší, ale na seznamu předváděcích společností pokutovaných ČOI už se objevila. Chceme postupovat cestou insolvence, protože vymáhat peníze soudně je na dlouhé lokte. Ty společnosti pravděpodobně vyvedou peníze do nové firmy a ve své činnosti pokračují, takže nemá cenu se soudit, což by trvalo roky,“ řekl serveru Lidovky.cz právník Petr Němec.

Právník Petr Němec vymohl na Komerční bance poplatky za vedení úvěrového účtu

„Obrátila se na nás paní ročník 1935, která chce zůstat v anonymitě, protože se stydí před svojí rodinou, že se dostala do takové situace. Případ se stal v roce 2012, kdy si na předváděcí akci koupila hrnce,“ vypráví Němec případ podvedené seniorky.

Ženu společnost odvezla domů, aby mohla zaplatit 35 tisíc v hotovosti za sadu obyčejných hrnců. „Byli milí, nebyl na ní vyvíjen psychologický nátlak, ale druhý den si uvědomila, že udělala nesmysl. Okamžitě odstoupila od smlouvy, hrnce vrátila, oni je převzali, ale peníze zpět už neposlali. Paní šla na jejich pobočku, ale tam samozřejmě nikdo nebyl. Že prodávají předražené hrnce, to je jedna věc, ale nám jde hlavně o to, aby lidé, kteří odstoupí od smlouvy dostali své peníze zpátky,“ uzavírá Němec.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...